Przyznanie dodatku nie zależy od oceny pracy

aktualizacja: 02.02.2010, 02:20
Przyznanie dodatku nie zależy od oceny pracy
Przyznanie dodatku nie zależy od oceny pracy
Foto: Fotorzepa, Bartosz Jankowski

Rada gminy podjęła uchwałę w sprawie regulaminu przyznawania dodatków do wynagrodzeń dla nauczycieli. W jednym z jej punktów znalazł się zapis uzależniający przyznanie nauczycielowi dodatku motywacyjnego od wyróżniającej lub dobrej oceny jego pracy. Czy takie postanowienia są zgodne z przepisami prawa?

[b]Nie[/b]. Kryteria, według których nauczycielom przyznawane są dodatki motywacyjne, zostały określone w przepisach rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu.

Zgodnie z jego § 6 do ogólnych warunków przyznawania nauczycielom dodatku motywacyjnego należą: osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej, wprowadzanie innowacji pedagogicznych, zaangażowanie w realizację czynności i zajęć edukacyjnych, szczególnie efektywne wypełnianie zadań i obowiązków oraz realizowanie w szkole zadań edukacyjnych wynikających z przyjętych priorytetów lokalnej polityki oświatowej. Wskazane uregulowania, zawarte w § 6 omawianego rozporządzenia, nie wymieniają wśród warunków przyznawania dodatku motywacyjnego wyróżniającej lub dobrej oceny pracy. Uznać zatem należy, że wpisanie ich do regulaminu nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa.[i]Podstawa prawna:– § 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=F41980308343BE6272164DFA427BF399?id=176682]rozporządzenia ministra edukacji narodowej i sportu z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (DzU nr 22, poz. 181 ze zm.)[/link][/i]

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE