REKLAMA

Zamówienia publiczne

Za unieważnieniem przetargu musi przemawiać interes publiczny

KWA 18-10-2011, ostatnia aktualizacja 18-10-2011 03:40
źródło: www.sxc.hu

Planowane wydzierżawienie szpitala nie może stanowić przyczyny do unieważnienia postępowania przez ZOZ

Zakład opieki zdrowotnej ogłosił przetarg na utrzymanie czystości w szpitalu oraz świadczenie usług przez salowe. Wkrótce potem został jednak zobowiązany przez starostę do niezaciągania zobowiązań wykraczających poza bieżący rok kalendarzowy. Starostwo planowało bowiem wydzierżawić szpital. ZOZ powołał się na istotną zmianę okoliczności i unieważnił przetarg.

Nie zgodził się z tym jeden z ubiegających się o zamówienie i wniósł o nakazanie zamawiającemu uchylenia unieważnienia postępowania. Chciał, by ZOZ ocenił oferty.

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła odwołanie (sygnatura akt: KIO 1948/11).

Do unieważnienia przetargu nie wystarczy sama możliwość zmiany okoliczności.Zamawiający powinien wykazać, że zmiana ta faktycznie wystąpiła i  jest istotna, czyli na tyle znacząca, że zarówno prowadzenie postępowania, jak też wykonanie zamówienia, nie leży już w interesie publicznym.

Zmiana okoliczności musi być istotna by unieważniła postępowania

Zamawiający musi też udowodnić, że w momencie wszczęcia postępowania, przy zachowaniu odpowiedniej staranności, nie można było przewidzieć zmiany, w wyniku której kontynuowanie postępowania nie będzie już leżało w interesie publicznym. Ma również obowiązek wskazać, o jaki interes publiczny chodzi i udowodnić, że jest on na tyle ważny, że wymaga ograniczenia uprawnień wykonawców.

Zdaniem KIO powyższe przesłanki nie zostały spełnione. Uchwała o planowanej dzierżawie szpitala nie miała bowiem charakteru wiążącego. Ponadto zmiany nie miały spowodować likwidacji zamawiającego jako osoby prawnej. Usługi będące przedmiotem zamówienia mają zaś  być świadczone nieprzerwanie w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania szpitala niezależnie od jego dzierżawy.

Zdaniem KIO przesłanki unieważnienia postępowania, określone w art. 93 ust. 1 pkt 6 prawa zamówień publicznych, nie zostały spełnione. Unieważniając postępowanie, zamawiający uchybił zasadzie zachowania uczciwej konkurencji i równego traktowania wykonawców.

Zobacz serwisy:

Zamówienia publiczne » Unieważnianie postępowań

Samorząd » Zadania » Zdrowie

Przeczytaj więcej o:  Zamówienia publiczne, unieważnienie przetargu

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Trzeba mieć interes w uzyskaniu zamówienia

Firma, która nie przedłuży terminu związania ofertą, nie może się później odwołać do Krajowej Izby Odwoławczej >>