REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Sfera budżetowa » Mundurowi

Służba celna

Celnik na cenzurowanym

Grażyna Ordak 12-03-2010, ostatnia aktualizacja 12-03-2010 03:00
autor: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa

Jeśli funkcjonariusz naruszy reguły zawodowe, do akcji wkracza rzecznik dyscyplinarny, który najdalej w ciągu trzech dni od otrzymania zlecenia decyduje o wszczęciu postępowania.

Obwiniony ma jednak prawo bronić się, a wnioski składa na piśmie. Prowadzący sprawę funkcjonariusz rozpatruje je w ciągu trzech dni. Potem zbiera materiał dowodowy i wyjaśnia sprawę.

Polega to na przyjęciu wyjaśnień od obwinionego, przesłuchaniu świadków, przeprowadzeniu badań lub ekspertyz i zasięganiu niezbędnych opinii.

Takie zasady postępowania określa rozporządzenie ministra finansów z 11 lutego 2010 r. w sprawie postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego w stosunku do funkcjonariuszy celnych (DzU nr 31, poz. 159). Wchodzi ono w życie 18 marca 2010 r.

Dopiero po zapoznaniu się z aktami postępowania dyscyplinarnego przez obwinionego organ dyscyplinarny decyduje o orzeczeniu.

Obwiniony musi liczyć się z karą dyscyplinarną w postaci:

- upomnienia, nagany, nagany z ostrzeżeniem, zakazu podwyższania stopnia służbowego, zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych oraz zakazu awansowania na wyższe stanowisko przez dwa lata,

- przeniesienia na niższe stanowisko,

- obniżenia stopnia służbowego, pozbawienia stopnia oficerskiego lub generalskiego.

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Do woja marsz

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa, następczyni poboru, rozpocznie się w poniedziałek i potrwa do końca kwietnia >>