Komu przysługuje zasiłek pogrzebowy?

aktualizacja: 12.01.2010, 12:40
[b]Zmarł mój brat. Mieszkał z matką, nigdzie nie pracował i nie był nigdzie ubezpieczony. Matka ma bardzo niską emeryturę i nie stać jej na pokrycie kosztów pogrzebu. Czy przysługuje jej zasiłek pogrzebowy? Jeśli tak, to w jakiej wysokości i w jaki sposób może się o niego ubiegać?[/b]

Matce, jako osobie pobierającej emeryturę, która będzie wyprawiać pogrzeb członkowi swojej rodziny (w tym wypadku synowi), przysługuje zasiłek pogrzebowy. Wynika to z art. 77 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511&tresc=1&wid=316416#R.5.]ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.)[/link].
Zgodnie z tym przepisem [b]zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci:1. ubezpieczonego,2. osoby pobierającej emeryturę lub rentę,

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE