Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Mehdi Karubi krytykuje represje w imię religii

AFP
Jeden z przywódców irańskiej opozycji Mehdi Karubi skrytykował stosowanie przez irańskie władze "w imię religii" represji wobec zwolenników opozycjipolitycznej.
Karubi, były przewodniczšcy parlamentu i rywal Mahmuda Ahmadineżada w wyborach prezydenckich z 12 czerwca 2009 roku, powtórzył na swojej stronie internetowej Sahamnews.org oskarżenia o fałszerstwa wyborcze, mówišc o "kradzieży politycznej". - Bóg jest œwiadkiem, jak oni (irańscy przywódcy) przekształcili spór polityczny w wojnę religijnš, by móc - w imię religii - zahamować polityczne roszczenia ludzi - napisał Karubi. - Nie wiedzieliœmy, że domaganie się wyborów i protestowanie przeciwko kradzieży politycznej jest równoznaczne z byciem wrogiem Boga i szkodnikiem - dodał. Takich okreœleń używajš irańskie władze wobec zwolenników opozycji. Według prawa szarijatu osoby, którym postawi się takie zarzuty, mogš zostać skazane nawet na karš œmierci.
Karubi zapewnił następnie, że "groŸby i zastraszanie wzmocniły jego determinację". Zwolennicy Karubiego informowali w zeszłym tygodniu, że w północnym mieœcie Kazwin padł on celem ataku islamskich milicji i zwolenników władzy, a jego samochód został ostrzelany. Lokalna policja zaprzeczyła tym doniesieniom.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL