Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Kultura

Rok znakomitych koncertów, pełen wydarzeń światowej rangi

Wayne Shorter brawurowo poprowadził swój kwartet podczas występu na Torwarze
Fotorzepa, Marek Dusza m.d. Marek Dusza
W listopadzie na warszawskim Torwarze odbył się koncert roku – „Tribute to Miles” z udziałem kwartetu Wayne’a Shortera, funkowego zespołu Marcusa Millera i klasycznego sekstetu Jimmy’ego Cobba grajšcego muzykę z albumu „Kind of Blue”
Nigdzie i nikomu nie udało się zebrać jednego dnia tylu znakomitych współpracowników Davisa. Trzy koncerty dała w Polsce Diana Krall, najwięcej w Europie. Najlepszy w historii festiwal Warsaw Summer Jazz Days zorganizował Mariusz Adamiak. Nie doœć, że zaprosił saksofonistę Anthony’ego Braxtona, by zagrał razem z Johnem Zornem, to Zorn przedstawił jeszcze dwa swoje projekty, w tym melodyjnych, jak rzadko w jego przypadku, The Dreamers. Hołd Ninie Simone złożyły wielkie wokalistki: jej córka Simone, Dianne Reeves, Lizz Wright i Angelique Kidjo. Szkoda, że trzy orkiestry z amerykańskimi gwiazdami nie były magnesem dla publicznoœci. Wakacje wygrały z jazzem. Jazz ma się coraz lepiej, co widać na scenach. Niestety, słabnie rola wydawanych płyt, które rzadko uznawane sš za ważne czy przełomowe. Co najwyżej, służš poznaniu nowego artysty, którego koniecznie trzeba zaprosić. Takimi były pierwsze w Polsce występy wokalistki i kontrabasistki Esperanzy Spalding. Okazało się, że nie tylko jest wirtuozem i ma ciekawy głos, ale również œwietne, własne kompozycje. Jest młoda i ładna, co stanowi dodatkowy atut.
W trójce koncertów roku nie zmieœcił się spektakl spontanicznych improwizacji, jaki dało trio Medeski Martin & Wood na pierwszym Blues Rock Jazz Warsaw Festival. To najlepszy zespół jazzu elektrycznego, jedyny, o którym można powiedzieć, że stale się rozwija, poszukuje nowych form i ciekawych brzmień. Nadmiaru dobrego doœwiadczyliœmy 27 kwietnia, kiedy o tej samej porze występowało w stolicy dwóch panów Parkerów: kontrabasista William i saksofonista Maceo. We wrzeœniu zawitała do nas po raz pierwszy gwiazda world music – Youssou N’Dour, a na radiowy koncert do Trójki przyjechała amerykańska wokalistka Melody Gardot. Na poczštku roku ukazał się album, który przyćmił następne wydarzenia. To „Grand Piano” Włodka Pawlika, solowe improwizacje zapisane na dwóch płytach. Z płyt polskich jazzmanów wydanych za granicš ważne jest kolejne nagranie Tomasza Stańki „Dark Eyes”. Ale za ważniejszy uznaję międzynarodowy debiut Pawła Kaczmarczyka. Zagraniczny album roku nagrała wokalistka Melody Gardot „My One and Only Thrill”. To nowy, ważny głos, œwietne kompozycje, subtelne i osobiste interpretacje. 50 lat temu ukazał się jazzowy album wszech czasów „Kind of Blue” Milesa Davisa, wznowiony po raz nie wiem który. Ale za reedycję roku uznaję „Mingus Ah Um” Charlesa Mingusa. Ten album zabrałbym na bezludnš wyspę, bo niezmiennie dodaje mi energii do życia. [ramka][b]Zachwyty[/b] ? Koncert roku Tribute to Miles, Warszawa, 4 listopada ? Występy Diany Krall Warszawa, Chorzów, Wrocław, listopad ? Ron Carter Bielska Zadymka Jazzowa, 21 lutego [b]Rozczarowania[/b] ? Brak publicznoœci na Dniu Orkiestrowym WSJD, Warszawa, 8 lipca ? Michał Urbaniak Group Jazz Jamboree, 25 paŸdziernika ? Kenny G Warszawa, 5 maja[/ramka] [ramka][b]Podsumowanie roku 2009:[/b] [link=http://www.rp.pl/artykul/9131,407297_Powrot_Kultu__czyli_nie_wszystko_jest_na_sprzedaz.html]MUZYKA: Powrót Kultu, czyli nie wszystko jest na sprzedaż[/link] [link=http://www.rp.pl/artykul/9131,407296_Efektowne_kariery_spiewakow_i_rezyserow.html]MUZYKA POWAŻNA: Efektowne kariery œpiewaków i reżyserów[/link] [/b] [link=http://www.rp.pl/artykul/9131,407295_Rok_znakomitych_koncertow.html]JAZZ: Rok znakomitych koncertów, pełen wydarzeń œwiatowej rangi[/link] [/b] [link=http://www.rp.pl/artykul/406597,406785_Znakomici_tworcy__slaby_mecenat.html] TEATR: Znakomici twórcy, słaby mecenat[/link] [link=http://www.rp.pl/artykul/406597,406786_Udany_eksport_artystow_.html]PLASTYKA: Udany eksport artystów [/link] [link=http://www.rp.pl/artykul/406597,406787_Powiesc_dawkowana_jak_lekarstwo.html] LITERATURA: Powieœć dawkowana jak lekarstwo[/link] [link=http://www.rp.pl/artykul/406784_Sztuka_nie_boi_sie_kryzysu.html]FILM: Młodzi zamiast superprodukcji[/link] [/b] [/ramka]
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL