Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Polskie „nie” dla człowieka Gazpromu

1999 rok, spotkanie ówczesnych premierów Polski i Finlandii, Jerzego Buzka i Paavo Lipponena
Fotorzepa, Michał Sadowski MS Michał Sadowski
Polska nie zgadza się, aby przyszłym szefem unijnej dyplomacji został były premier Finlandii. Powód? Popiera budowę gazocišgu północnego
[b][link=http://blog.rp.pl/haszczynski/2009/09/05/polska-przesladuje-niezaleznego-konsultanta/]Przeczytaj i skomentuj na blogu Jerzego Haszczyńskiego[/link][/b] Były premier Finlandii Paavo Lipponen był jednym z kandydatów na stanowisko wysokiego przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej, które ma powstać po przyjęciu traktatu lizbońskiego. Jak twierdzi PAP, powołujšc się na Ÿródła dyplomatyczne w Sztokholmie, Polska nie chce jednak się zgodzić na kandydaturę Fina. Pracuje on bowiem dla zwišzanej z Gazpromem spółki Nord Stream, która zamierza wybudować gazocišg północny pod dnem Morza Bałtyckiego. Władze w Warszawie uważajš, że projekt ten zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski i Unii. Podczas uroczystoœci rocznicowych w Gdańsku premier Donald Tusk miał poinformować premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta, którego kraj stoi w tym półroczu na czele UE, o polskim sprzeciwie. – To bardzo wstępny etap uzgadniania kandydatów, trudno więc mówić o jakimœ zablokowaniu kandydatury. Po prostu rzšd jest zapewne skłonny poprzeć kogoœ innego – mówi „Rz” eurodeputowany PO Paweł Zalewski.
Dotychczas wœród kandydatów na stanowisko ministra spraw zagranicznych UE wymieniano szefa szwedzkiej dyplomacji Carla Bildta i ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinemeiera. – Polski rzšd bardzo dobrze postšpił, blokujšc socjaldemokratę Lipponena, bo obok kanclerza Gerharda Schroedera, który również pracuje dla Gazpromu, należy on do osób, które nie mogš zagwarantować bezstronnoœci w relacjach Unii z Rosjš – powiedział „Rz” Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych (PiS). Polityk dodał, że za „złe ustawienie relacji między Uniš a Rosjš Polska może zapłacić wysokš cenę”. Z kolei zdaniem Tadeusza Iwińskiego z SLD rzšd popełnił błšd. – Lipponen to jeden z najbardziej doœwiadczonych polityków w Unii. Odrzucajšc jego kandydaturę, zrażamy do siebie cztery kraje skandynawskie, które z reguły działajš wspólnie. Zresztš wszystko wskazuje na to, że Nord Stream i tak powstanie – mówi Iwiński. Nowy traktat unijny, który 2 paŸdziernika będzie poddany pod powtórne referendum w Irlandii, czeka jeszcze na ratyfikację w Polsce, Czechach i Niemczech. Jeœli zostanie przyjęty, wprowadzi stanowisko prezydenta UE i rozszerzy kompetencje szefa dyplomacji, dajšc mu niemal status ministra spraw zagranicznych.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL