Chcesz ściąć drzewo, wystąp o zgodę

aktualizacja: 05.08.2009, 06:24

Właściciel nieruchomości wyciął bez zezwolenia drzewo, którego stan stwarzał zagrożenie dla ludzi i mienia. Czy należy na niego nałożyć karę finansową?

[b]Tak[/b] Art. 83 ust. 1 ustawy o ochronie przyrody stanowi, że usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. W tym celu właściciel nieruchomości powinien wystąpić do organu ze stosownym wnioskiem, w którym należy podać m.in. przyczynę i termin zamierzonej wycinki. Przepis ten określa również, w jakich sytuacjach zezwolenie nie jest wymagane – określa je art. 83 ust. 6 ustawy. Przykładowo, nie wymaga zezwolenia wycięcie drzew, których wiek nie przekracza pięciu lat, oraz owocowych. Wycięcie tych ostatnich wymaga jednak zezwolenia, jeżeli rosną na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową.

Skutkiem wycięcia drzewa bez wymaganego zezwolenia jest wymierzenie przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) kary pieniężnej (art. 88 ustawy). Jest ona nakładana obligatoryjnie w każdym przypadku usunięcia drzewa, nawet gdy jest ono obumarłe [b](wyrok NSA z 23 lipca 2008 r., sygn. akt II OSK 819/07) [/b]czy też stwarza zagrożenie dla ludzi i mienia. Jeżeli drzewo zagraża bezpieczeństwu, to właściciel musi wystąpić o zezwolenie na jego usunięcie. Będzie jednak zwolniony z obowiązku uiszczenia opłaty, o której mowa w art. 85. Wynika to wprost z przepisu art. 96 ust. 1 pkt 4 ustawy o ochronie przyrody.
[i]Podstawa prawna:– art. 83, art. 85, art. 86 i art. 88 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=54DF84839CCD5D6B4CA090621746493A?id=173275]ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (DzU nr 92, poz. 880 ze zm.)[/link][/i]
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE