Emiraty Arabskie pomogą Korei Płd.
Konsorcjum na, czele którego stoi Korea Płd. uzyskało od Zjednoczonych Emiratów Arabskich kontrakt na budowę elektrowni atomowych wart 20,4 mld dol. BBC ocenia, że wartość kontraktu z czasem zwiększy się do 40 mld. dol. - poinformowała w oficjalnym komunikacie Korea Electric Power Corp (Kepco).
Konsorcjum, któremu przewodzi Kepco pokonało w tym przetargu oferty grup grupy amerykańsko-japońskiej oraz firmy francuskiej.
Kontrakt opiewa na budowę czterech centrali nuklearnych w Emiratach, które zaczną produkować energię atomową od 2017 roku.
Kontrpropozycję wobec oferty koreańskiej złożyła grupa francuska, w skład której weszły firmy EDF, GDF-Suez, Total, Areva, Vinci i Alstom. Drugim konkurentem w przetargu był alians japońsko - amerykański założony przez General Electric i Hitachi.
W skład konsorcjum, które wygrało przetarg wchodzą, oprócz Kepco, takie firmy południowokoreańskie jak Samsung, Hyundai, Doosan Heavy Industries oraz amerykańska grupa Westinghouse i japońska Toshiba.
Dyrektor ds. Komunikacji Korporacji Nuklearnej Emiratów(ENEC) Padraic Riley powiedział agencji AFP, że "jeśli w przyszłości Emiraty zdecydują się na (konstrukcję) parku reaktorów (...) ilość kontraktów się zwiększy".
Kontrakt został podpisany w obecności prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, szejka Chalifa ibn Zajed an-Nahajana i jego południowo-koreańskiego odpowiednika Li Myung Baka - poinformowała agencja rządowa Wam.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w
jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją,
fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o.
Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione
pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.



DRUKUJ
WYŚLIJ
Kup artykuł
GOOGLE
BLIPNIJ
STUMBLEUPON
facebook
co to jest?
