Urlop bezpłatny nie może być przymusowy

aktualizacja: 22.05.2009, 11:46
Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Jestem właścicielem firmy produkującej okna. Przez dwa miesiące
chciałbym przeprowadzić remont w firmie. Nie przeniosę jednak na ten
czas produkcji w inne miejsce. Czy w takiej sytuacji, aby nie płacić
pracownikom pensji i jednocześnie nie rozstać się z nimi
definitywnie, mogę skierować ich na urlop bezpłatny?

[b]Nie.[/b] Na podstawie przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0B58B494D71506E78AD574DBC194DD8F?id=76037]kodeksu pracy[/link], pracodawca nie może skierować pracownika na urlop bezpłatny. Ma jedynie prawo do tego, aby udzielić podwładnym bezpłatnego urlopu na pisemny wniosek pracownika. Wynika z tego, że warunkiem udzielenia tego urlopu musi być wniosek w tej sprawie złożony przez zatrudnionego, i to na piśmie.
[b]Potwierdza to np. orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 15 października 1996 r. (III AUa 34/96), zgodnie z którym udzielenie pracownikowi urlopu bezpłatnego - niezgodnie z art. 174 § 1 k.p. - z inicjatywy zakładu pracy i bez pisemnego wniosku o udzielenie mu urlopu - jest w świetle prawa bezskuteczne.[/b]
Pracodawca może jednak zaproponować pracownikowi złożenie wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego, pod warunkiem jednak, że nie będzie to tzw. "propozycja nie do odrzucenia", czyli mająca charakter przymusu lub szantażu. Ewentualna sugestia pracodawcy o złożenie wniosku o urlop bezpłatny nie może też łączyć się z naruszeniem zasad równego traktowania pracowników lub ich niedyskryminacji.
Co ważne okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Warto też wiedzieć, że przy udzielaniu urlopu bezpłatnego, dłuższego niż trzy miesiące, strony mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn.
[i]Podstawa prawna:
art. 174 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0B58B494D71506E78AD574DBC194DD8F?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r., nr 21, poz. 94, ze zm.)[/link][/i]
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE