Dodatek specjalny dla zastępcy wójta

aktualizacja: 22.05.2009, 06:07

Podobno zastępca wójta nie może otrzymać dodatku specjalnego, ponieważ brak jest przepisów określających zasady wypłacania tego składnika wynagrodzenia. Jest jednak przecież art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych, który określa, w jakiej sytuacji dodatek ten może być wypłacany. Czy nie może on stanowić samodzielnej podstawy wypłacania tego dodatku?

[b]Nie[/b] Zgodnie z art. 36 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych pracownikowi samorządowemu z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań może zostać przyznany dodatek specjalny. Z treści tego przepisu jasno zatem wynika, że dodatek ten nie jest obligatoryjny, co oznacza, że pracownik samorządowy może zostać obarczony dodatkowymi obowiązkami, a dodatek ten nie zostanie mu przyznany. Potwierdza to treść art. 39 ust. 2 pkt 2 omawianej ustawy, zgodnie z którym pracodawca w regulaminie wynagradzania może określić warunki przyznawania dodatków, w tym właśnie specjalnego. Może, co oznacza, że nie jest do tego zobligowany. Konsekwencją, że zasady te nie zostaną w regulaminie określone, jest to, że dodatek ten nie przysługuje.

Argumentem drugim i chyba ważniejszym jest to, że gdyby art. 36 ust. 5 ustawy mógł być samodzielną podstawą do wypłaty dodatku specjalnego, to nie byłoby konieczności określania zasad, na jakich on przysługuje w regulaminie. Podobnie byłoby z dodatkiem specjalnym dla wójta. Byłby on wypłacany na podstawie art. 36 ust. 4 ustawy, bez konieczności określania zasad jego wypłacania w rozporządzeniu. [i]Podstawa prawna:
– art. 36 ust. 5, 39 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=548A6A189AE1DB44014C4405C924F4F4?id=292862]ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458)[/link][/i]
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE