Czas na zaskarżenie decyzji do sądu administracyjnego

aktualizacja: 14.05.2009, 05:50

Wystąpiliśmy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy. Decyzja była odmowna. Odwołaliśmy się, ale bezskutecznie. Teraz chcemy napisać skargę do sądu. Jak dużo mamy na to czasu?

Na wniesienie skargi do wojewódzkiego sądu administracyjnego przedsiębiorca ma 30 dni od dnia doręczenia mu decyzji organu odwoławczego. Pouczenie o prawie do wniesienia skargi i terminie, w jakim należy to uczynić, powinno się znajdować w doręczonej decyzji.
Trzeba pamiętać o pilnowaniu terminu na wniesienie skargi. Jego przekroczenie spowoduje bowiem, że sąd skargę odrzuci. Termin będzie zachowany, nawet gdy skargę wyślemy ostatniego dnia. Pamiętajmy jednak, aby zrobić to za pośrednictwem Poczty Polskiej i koniecznie listem poleconym. W takim wypadku niewskazane jest korzystanie z usług firmy kurierskiej, i to z bardzo prostej przyczyny. Firma taka musiałaby ją dostarczyć jeszcze tego samego dnia (jeśli jest to ostatni dzień na wniesienie skargi). Inaczej termin nie będzie zachowany.
Bardzo ważne jest też to, gdzie skargę wyślemy. Pamiętajmy, że nie wysyłamy jej bezpośrednio do sądu. Składamy ją za pośrednictwem organu, który wydał rozstrzygnięcie będące przedmiotem skargi. To on przekaże skargę do sądu wraz z aktami sprawy i odpowiedzią na skargę.
[i]Podstawa prawna:
– [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C18B4E644FB565730FFB32AF21F848A9?id=166935]ustawa z 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (DzU nr 153, poz. 1270 ze zm.)[/link][/i]
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE