REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Raporty » Epidemie » Świńska grypa

Świńska grypa

Trzeci przypadek A/H1N1 w Polsce

jen 24-05-2009, ostatnia aktualizacja 24-05-2009 17:53
Oddział zakaźny
autor: Krzysztof Łokaj
źródło: Fotorzepa
Oddział zakaźny

Wyniki badań potwierdziły obecność wirusa A/H1N1 u 21-letniego mężczyzny. To trzeci przypadek nowej grypy wykryty na terenie Polski.

Mężczyzna przyleciał w piątek z USA lotem przez Monachium na lotnisko w podkrakowskich Balicach.

- Otrzymał telefon od kolegi z Waszyngtonu z informacją, że potwierdzono u niego obecność wirusa A/H1N1. Wtedy zgłosił się do służb medycznych - powiedział rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Mężczyzna trafił na oddział chorób zakaźnych Szpitala Specjalistycznego w Chorzowie. Rodzina, z którą przyjechał do kraju, jest w tym samym szpitalu na obserwacji.

- Jedynym objawem był niewielki kaszel, lekkie podrażnienie oskrzeli. Został skierowany na stosowne badania, pobrano próby - powiedział inspektor sanitarny w Katowicach, GrzegorzHudzik.

Lekarze w chorzowskim szpitalu podkreślają, że stan chorego jest dobry i dotychczas nic nie wskazywało na poważne zagrożenie dla jego zdrowia.

Krakowski sanepid próbuje dotrzeć do pasażerów samolotulotu, którym przybyła do Polski zakażona osoba.

Według ogłoszonego w sobotę przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) bilansu na grypę A/H1N1 zachorowały już 12.022 osoby w 43 krajach świata. Nie zmieniła się liczba zmarłych w wyniku choroby - jest ich 86.

PAP
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:

E-booki "Rzeczpospolitej"

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwody, separacje, alimenty

Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
Testamenty, spadki, darowizny

Testamenty, spadki, darowizny

Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  • książki
  • muzyka
  • filmy
  • multimedia
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Świńska grypa atakuje w Czechach

Kobieta zarażona wirusem świńskiej grypy zmarła wczoraj w szpitalu na północy Czech. U kolejnych pięciu osób testy laboratoryjne potwierdziły obecność wirusa >>