REKLAMA
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Świat » Polityka

Polityka

Co USA wytykają Polsce?

Jacek Przybylski 11-03-2010, ostatnia aktualizacja 11-03-2010 21:52

Ograniczenia wolności słowa w Internecie i dyskryminacja mniejszości – to zdaniem autorów dorocznego raportu Departamentu Stanu USA o prawach człowieka obecnie główne problemy na świecie. W raporcie krytycznie oceniono Pekin, Phenian i Teheran.

Jeśli chodzi o Polskę, to rząd „generalnie przestrzega praw człowieka”. Waszyngton wytyka jednak Warszawie zatłoczone więzienia, słaby system sądowniczy i zbyt długie okresy przetrzymywania oskarżonych w aresztach.

Amerykanie zwracają też uwagę na dyskryminację kobiet na rynku pracy, wykorzystywanie seksualne dzieci, handel kobietami i dziećmi oraz dyskryminację mniejszości etnicznych i homoseksualistów.

Według Departamentu Stanu w Polsce wciąż zdarzają się „sporadyczne” incydenty antysemityzmu, nadużycia siły przez policję, a także korupcji. USA zauważają też, że nad Wisłą łamane są prawa pracownicze.

Raporty o sytuacji w 194 krajach świata Amerykanie przygotowują od 34 lat.

-Jacek Przybylski z Waszyngtonu

Rzeczpospolita
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

Córka Tymoszenko: matkę torturowano

Jewhenija Tymoszenko, córka byłej premier Ukrainy, zawiadomiła Prokuraturę Generalną o torturach stosowanych wobec jej matki w kolonii karnej w Charkowie. >>