Szkoła słono zapłaci za nękanie ucznia przez kolegów

aktualizacja: 07.01.2009, 13:30
Foto: Fotorzepa, MW Michał Walczak

Hiszpan dręczony przez rówieśników dostanie 30 tysięcy euro odszkodowania. Taki wyrok wydał Sąd Okręgowy w Madrycie, który nie szczędził słów potępienia ciału pedagogicznemu Szkoły Szwajcarskiej, prywatnej placówki oświatowej z podmadryckiej miejscowości Alcobendas, do której uczęszczał chłopiec.

W październiku 2006 roku rodzice wówczas dziesięcioletniego dziecka Ruth i Fernando Sacristán ujawnili publicznie, że ich syn jest prześladowany przez kolegów z klasy. Mediom pokazali nakręcony kamerą przez samych sprawców film, na którym dwóch chłopców wali go podczas przerwy po głowie, karku i plecach rękami i piórnikiem. Rodzice naliczyli 21 ciosów. Twierdzili, że ich syn cierpi tak od dwóch lat, a nauczyciele nie robią nic, by mu pomóc. Rzecznik praw dziecka i psycholog, która badała chłopca, nie mieli wątpliwości, że padł on ofiarą bullyingu.
Innego zdania był sąd w Alcobendas, do którego zwrócili się rodzice. Orzekł, że to ich syn, który wcześniej zwymyślał jednego kolegów, wywołał agresję rówieśników, a scena przedstawiona na filmie była odosobnionym wypadkiem, a nie – jak utrzymują rodzice – codzienną rutyną w klasie, do której chodził chłopiec. Sąd uznał też, że depresja, na którą – według psycholog – cierpi dziecko, może mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane ze szkołą i z kolegami. Szkoła zaś stanowczo zaprzeczyła, że uczeń był nękany w jej murach. Sąd sprawę oddalił i obciążył Sacristánów jej kosztami.
Ci ostatni jednak się nie poddali. Odwołali się do sądu wyższej instancji. Fernando Sacristán powiedział hiszpańskiej gazecie „ABC”, że jego synowi przyznano największe odszkodowanie zasądzone kiedykolwiek w Europie w tego rodzaju sprawie.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE