REKLAMA

Konflikt izraelsko-palestyński

Miliard dolarów na odbudowę Gazy

man 19-01-2009, ostatnia aktualizacja 19-01-2009 16:49
Zniszczona konfliktem Strefa Gazy
źródło: AFP
Zniszczona konfliktem Strefa Gazy
Strefa Gazy
źródło: AFP
Strefa Gazy
Strefa Gazy
źródło: AFP
Strefa Gazy

Arabia Saudyjska przeznaczy miliard dolarów na odbudowę zniszczeń spowodowanych izraelskimi atakami w Strefie Gazy - zapowiedział król Abd Allah.

- Ogłaszam w imieniu waszych braci w Arabii Saudyjskiej, że królestwo przeznaczy na miliard dolarów na wsparcie programu odbudowy Gazy - powiedział król na szczycie ekonomicznym krajów arabskich w Kuwejcie.

Saudyjski król skrytykował też Izrael za użycie w Gazie nadmiernej siły. Dodał, że "jedna kropla palestyńskiej krwi" jest warta więcej niż wszystkie pieniądze świata.

Według medycznych źródeł palestyńskich, w trwającej 22 dni izraelskiej ofensywie zginęło co najmniej 1300 Palestyńczyków a ponad 5300 zostało rannych. Do tej pory Hamas nie ujawniał własnych strat, ograniczając się do twierdzenia, że większość ofiar izraelskiej operacji stanowili cywile. Strona izraelska utrzymuje, że w operacji wojska w Strefie Gazy zginęło ponad 500 bojowników Hamasu.

Po ogłoszeniu przez Hamas w niedzielę koło południa przerwania ognia - w odpowiedzi na podobną deklarację izraelską, złożoną kilka godzin wcześniej - Izrael rozpoczął wycofywanie swych wojsk ze Strefy Gazy. Wycofanie to zostało przedstawione przez Hamas jako dowód zwycięstwa organizacji. Hamas ogłosił wczoraj wieczorem "zwycięstwo ludu w wojnie z Izraelem", deklarując iż "wróg nie był w stanie zrealizować swych celów w Gazie".

PAP
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniania lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody PRESSPUBLICA Sp. z o.o. lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł Oddano głosów:
Tu nas znajdziesz: Daj znać! DO GÓRY
Zamknij

Przeczytaj też: >>

USA przeciwne atakowi na Iran

Amerykański minister obrony Leon Panetta opowiedział się przeciwko militarnej akcji przeciwko Iranowi i wezwał Izrael do wznowienia rokowań pokojowych z Palestyńczykami >>