Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Operacja w Afganistanie

Przyszłość i wspólna przeszłość Sikorskiego i Khana

O współpracy i możliwoœciach wspierania Afganistanu przez Polskę rozmawiali w Warszawie szef MSZ Radosław Sikorski oraz minister ds. energetyki i wody Afganistanu Ismail Khan.
- Trzymamy kciuki za Afganistan, za jego powrót do rodziny krajów demokratycznych i rozwijajšcych się i życzymy sobie jak najszybszego wykonania misji przez polskich żołnierzy w Afganistanie - to znaczy przekazania odpowiedzialnoœci za bezpieczeństwo kraju jego prawowitym gospodarzom - powiedział Sikorski na wspólnej konferencji prasowej. - Omówiliœmy sposoby intensyfikacji współpracy polsko-afgańskiej - poinformował minister. Podkreœlił, że Polska już zadeklarowała Afganistanowi konkretnš pomoc finansowš. - Będziemy także fundować stypendia, wizyty studyjne dla afgańskich dziennikarzy, szkolić afgańskš policję (...) a także oficerów - dodał. Nasz kraj - jak mówił - chce także udzielić pomocy w szkoleniu kadr urzędniczych Afganistanu.
Jesteœmy też gotowi do wysłania obserwatorów na kolejne wybory parlamentarne i prezydenckie. Sikorski zaznaczył ponadto, że goszczenie Ismaila Khana jest dla niego "przyjemnoœciš nie tylko urzędowš, ale także osobistš". - Pan minister był moim gospodarzem, w latach 80., gdy był dowódcš partyzantów afgańskich walczšcych z imperium zła w zachodnim Afganistanie - powiedział szef polskiego MSZ. Również Khan wspominał interwencję ZSSR w Afgnistanie i swojš znajomoœć z Sikorskim, który - jak mówił afgański minister - był jego towarzyszem walki przeciwko komunizmowi, a teraz dzieli jego walkę o stabilnoœć Afganistanu. - Jestem przekonany, że tak jak osišgnęliœmy zwycięstwo w walce z komunizmem, tak i nasza walka z terroryzmem, jakš wspólnie prowadzimy, zakończy się sukcesem - oœwiadczył. Afgański minister podziękował Polsce za wysłanie żołnierzy do jego kraju. Jak podkreœlił, "poœród upałów Afganistanu prowadzš oni bardzo trudnš walkę w obronie całego œwiata i ludzkoœci".
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL