Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Obyczaje

Alpy i południe Polski najpopularniejsze na ferie

Michał Karpiński, specjalista do spraw turystyki młodzieżowej w biurze podróży Almatur Polska.
Newseria Biznes
Narty i snowboard to wcišż najpopularniejszy sposób na aktywny wypoczynek w czasie ferii. Coraz popularniejsze stajš się jednak wyjazdy artystyczne, aktorskie, reżyserskie czy piłkarskie - podaje Almatur Polska
W tym roku szkolnym ferie zimowe trwajš od 15 stycznia do 25 lutego. Uczniowie z różnych województw wypoczywajš w różnych terminach. Od 15 do 28 stycznia zajęcia nie odbywajš się w szkołach w województwach dolnoœlšskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim. Od 22 stycznia do 4 lutego wolne będš mieli uczniowie z podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. 29 lutego zimowy odpoczynek od nauki rozpocznie się w lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i œlšskim. Tamtejsi uczniowie wrócš do ławek po 11 lutego. W ostatniej turze, od 12 do 25 lutego, ferie zimowe będš się odbywały w kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, œwiętokrzyskim i wielkopolskim. – Podstawš wyjazdów zimowych nadal jest turystyka narciarska i snowboardowa. Zauważamy jednak, że nawet jeżeli młodzież wybiera wyjazdy narciarskie, to sš one bardziej wyspecjalizowane niż kiedyœ, sš to np. obozy stricte sportowe, na których młodzież jeŸdzi "na tyczkach" lub obozy freestyle'owe, na których młodzież wykonuje rożnego rodzaju triki i skoki. To ich obecnie fascynuje – mówi Michał Karpiński, specjalista do spraw turystyki młodzieżowej w biurze podróży Almatur Polska. Najbardziej obleganymi turystycznie kierunkami w okresie ferii zimowych w Polsce sš Białka Tatrzańska i Szczyrk. Z kierunków zagranicznych prym wiodš Włochy i Austria. Te ostatnie wybierajš najczęœciej doœwiadczeni narciarze, a poczštkujšcy decydujš się raczej na wypoczynek w Polsce.
Obok białego szaleństwa na popularnoœci zyskujš także inne formy zorganizowanego wypoczynku. – To obozy artystyczne, aktorskie czy reżyserskie, a także na przykład freestyle'owe piłkarskie – podkreœla Karpiński. – Oferta jest bardzo obszerna. Biura podróży muszš być elastyczne, dlatego w każdym katalogu widzimy już nie tylko obozy narciarskie, lecz także obozy magii czy czarodziejów. Musimy aktywnie monitorować zainteresowania młodych ludzi i reagować na nie w odpowiedni sposób - dodaje. Jak wyjaœnia, jeœli dziecko nie przepada za sportami zimowymi, ale lubi inne aktywnoœci, to rodzice mogš wysłać je na obóz piłkarski, paintballowy, taneczny czy z zumbš. W ofercie biur podróży w ostatnich latach przybywa również coraz więcej propozycji dla mniej aktywnych dzieci. Rodzice mogš wybrać dla nich np. obóz LEGO Mindstorms, podczas którego dzieci uczš się konstruowania robotów ze specjalnych klocków, reżysersko-filmowy, fotograficzny, e-gamingowy albo połšczony z naukš języków obcych. – Nawet jeœli dziecko wyjdzie z inicjatywš obozu konsolowego, to i tak rodzic się na to zgodzi. Uzna bowiem, że lepiej, gdy podopieczny wyjedzie w jakieœ ciekawe miejsce i spędzi częœć wolnego czasu na grach, ale potem będzie w ruchu – mówi specjalista ds. turystyki młodzieżowej. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej w zeszłym roku szkolnym w zorganizowanych feriach zimowych uczestniczyło ponad 310 tysięcy dzieci, co stanowi niespełna 6,5 procent wszystkich uczniów.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL