Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Obyczaje

Jerozolima - mniej turystów na Boże Narodzenie

Pixabay
Mniej zagranicznych turystów przyjedzie w tym roku na œwięta Bożego Narodzenia do Jerozolimy i Betlejem - przewidujš izraelskie i palestyńskie władze
Powodem majš być niepokoje o bezpieczeństwo po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa decyzji o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Pracujšcy w Ziemi Œwiętej duchowni zapewniajš jednak, że miejsca œwięte dla chrzeœcijan sš bezpieczne i zachęcajš do przyjazdu. Decyzja amerykańskiego prezydenta doprowadziła do masowych protestów Palestyńczyków oraz do zamieszek m.in. w Betlejem, Ramallah czy Hebronie. Demonstracje były jednak nieco mniej liczne niż się spodziewano, a z dnia na dzień sš coraz słabsze. Duchowni z Ziemi Œwiętej podkreœlajš, że zagraniczni turyœci i pielgrzymi nie sš celem ataków. Przełożony Bazyliki Bożego Grobu, polski franciszkanin ojciec Zacheusz Dršżek mówi, że pielgrzymi powinni jedynie zachować zdrowy rozsšdek. - Oczywiœcie, trzeba być uważnym, roztropnym, słuchać się policji, która kieruje ruchem, jeœli coœ się dzieje. Jeœli sš jakieœ protesty, to nie idzie się w to miejsce i tyle. Ale pielgrzymowanie do Ziemi Œwiętej, jeszcze raz powtarzam, jest bezpieczne. Dlatego nie bójcie się, przyjeżdżajcie do Ziemi Œwiętej - mówi zakonnik.
Według izraelskiego Ministerstwa Turystyki w zeszłym roku na Boże Narodzenie do Izraela i na tereny palestyńskie przyjechało około 60 tysięcy chrzeœcijan z całego œwiata. W tej grupie byli też Polacy. Główne obchody Bożego Narodzenia w Betlejem zaplanowane sš na niedzielę 24 grudnia. W południe przez miasto przejdzie tradycyjna procesja skautów, a o północy w koœciele œwiętej Katarzyny łaciński patriarcha Jerozolimy odprawi pasterkę. Po niej duchowni w procesji zaniosš figurę Jezusa do pobliskiej Groty Narodzenia.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL