Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Promocja turystyczna

Dubaj uczy turystów, jak zachować się w mieście

Materiały promocyjne
Próbujcie lokalnego jedzenia, szukajcie nietypowych miejsc zakwaterowania i nie strońcie od miejscowych przewoŸników - zachęca turystów Dubaj w krótkim przewodniku po tym mieœcie
Dubaj zapewnia, że ma ofertę dla każdego – i dla podróżnych poszukujšcych wrażeń, i dla tych, którzy szukajš najlepszych zakupowych okazji. Sedno jego atrakcyjnoœci leży bowiem w różnorodnoœci, niezliczonych obliczach, inspiracjach i wewnętrznej integracji. Dzięki nowej generacji Dubajczyków – osób o innych niż arabskie korzeniach – miasto zyskało zupełnie nowy charakter. Dla ludzi, którzy chcš poznać Dubaj głębiej i decydujš się na zejœcie z utartych, turystycznych œcieżek, miasto ma krótki przewodnik po aktywnoœciach, które sš niezbędne do pełnego zrozumienia charakteru tej metropolii.

Próbuj lokalnego jedzenia

Dubaj to miasto oferujšce wszystkie kuchnie œwiata. Sš tu liczne restauracje odznaczone gwiazdkami Michelin i miejsca prowadzone przez najlepszych œwiatowych kucharzy, m.in. Gordona Ramsay'a (Bread Street Kitchen), Vikasa Khanna (Junoon), Yannicka Alleno (Stay by Yannick Alléno) czy Nobu Matsuhisa (Nobu).
Jednakże, jeœli chce się spróbować codziennego jedzenia dubajczyków, warto wybrać się do kuchni młodych mistrzów, którzy tworzš dania będšce zaskakujšcym połšczeniem tradycyjnych smaków Emiratów i globalnych inspiracji. Otworzyli oni nowy rozdział historii smaku i potraw. Takich wyjštkowych, tradycyjnych i nowoczesnych zarazem dań, można spróbować między innymi w Al Fanar, Klayya Bakery and Sweets, Bait 1971 czy Milas. W menu warto zwrócić uwagę zwłaszcza na harees, thareed, ouzi czy karak chai. Autorzy przewodnika proponujš także skorzystanie z usług lokalnej firmy Frying Pan Adventures, która oferuje wycieczki szlakiem kulinarnych specjałów Bliskiego Wschodu - Emiratów, Palestyny, Libanu i Iranu. Głównš atrakcjš jest czterogodzinny spacer po miejscach, gdzie można spróbować szafranu, posmakować baklawy i innych arabskich słodyczy, a także przekonać się, jak smakuje melasa z granatu i miejscowe orzechy. Dla turystów pragnšcych poznać kuchnię Emiratów jeszcze bliżej, organizowane sš specjalne kulinarne warsztaty, na których lokalni mistrzowie kuchni zdradzajš sekrety bliskowschodnich dań.

Podziwiaj i twórz sztukę

Aleja Alserkal jest na mapie Dubaju obowišzkowym punktem dla turystów. Tu znaleŸć można prace współczesnych artystów i targi dzieł sztuki organizowane dla kolekcjonerów. Jest to miejsce, gdzie można zapoznać się z wszelkimi formami artystycznej działalnoœci. Dla osób poszukujšcych mocniejszych wrażeń dostępne sš warsztaty samodzielnego malowania. W ramach pakietu otrzymuje się pędzel, kanwę, farby i inne niezbędne akcesoria, pozwalajšce stworzyć własne dzieło, które może być niezapomnianš pamištkš z Dubaju. Osoby z zacięciem aktorskim miasto zachęca do odwiedzenia Courtyard Playhouse, gdzie można spróbować swoich umiejętnoœci w sztuce stand-up'u.

Korzystaj z lokalnego transportu

Aby poznać rytm miasta i przekonać się o jego prawdziwej naturze warto skorzystać z transportu miejskiego. Z jednej strony sš to najnowoczeœniejsze systemy metra, taksówek i autobusów, z drugiej - tradycyjne œrodki transportu, łodzie typu abra pływajšce po Zatoce Dubajskiej, kolejka wšskotorowa i staromodna linia tramwajowa przecinajšca centrum. Ciekawš propozycjš jest także Art Bus czy przejażdżka na wielbłšdzie przez pustynię. Miasto można poznać także z lotu ptaka – dostępne sš w nim bowiem loty balonem i skoki spadochronowe. Tym, którzy nie lubiš skoków adrenaliny, polecana jest wycieczka na taras widokowy najwyższego budynku œwiata. W trakcie budowy jest też superszybka kolejka, która w cišgu 12 minut pokona 99 kilometrów dzielšce Dubaj i Abu Zabi, stolicę Emiratów.

Moda – splot tradycji i nowoczesnoœci

Jak przypominajš dubajczycy, Arabowie wnoszš do współczesnego nurtu mody swoje unikalne poczucie stylu. Zaprojektowane w Dubaju długie suknie kobiece - abaje - cieszš się popularnoœciš sobie zarówno w państwach arabskich, jak i w europejskich stolicach mody. Dubaj i jego młodzi projektanci - Ayten Al-Khayat (Raw by Ayten), Yasmin Al Mulla (YNM), Banna (House of Nomad), Huda Al Nuaimi (Huda Al Nuaimi) i Ahmad Al Sayed - oferujš artystyczne połšczenie bogactwa arabskich tkanin i wzorów z nowoczesnoœciš i kosmopolitycznš tożsamoœciš.

Zakwaterowanie – wybieraj niestandardowe rozwišzania

Dubaj oferuje ogromnš różnorodnoœć miejsc noclegowych. Szukajšc zakwaterowania, można wybierać m.in. podwodne apartamenty czy pokoje urzšdzone na wzór Wersalu. Miasto szczyci się tym, że oferuje najbardziej ekstrawaganckie zakwaterowanie na œwiecie. Autorzy przewodnika po tej metropolii zachęcajš szczególnie do skorzystania z usług hotelu XVA Art, który urzšdzono zgodnie z tradycyjnš sztukš Dubaju. Hotel zlokalizowany jest w najstarszej częœci miasta, dzięki czemu jest doskonałš bazš wypadowš dla wycieczek. Z drugiej strony, dla tych, którzy preferujš cišgłe zmiany i nie lubiš budzić się codziennie w tym samym miejscu, polecany jest RV rentals through Airbnb. Firma zapewnia przygodę w drodze. Po wynajęciu kampera można zwiedzić zarówno Dubaj i jego okolice, jak i całe Zjednoczone Emiraty Arabskie. Materiał partnera, Dubai Tourism.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL