Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Irlandia czeka na uderzenie Ofelii

AFP
Irlandia przygotowuje się na nadejœcie huraganu Ofelia, który nadcišga w jej kierunku z Azorów. Przewiduje się, że huragan przyniesie opady deszczu i silne podmuchy wiatru, a następnie przeniesie się nad Wielkš Brytanię
Irlandzkie służby meteorologiczne Met Eireann wydały czerwone, najwyższe, ostrzeżenie na terenie całej Republiki Irlandii, a brytyjski Met Office - drugi, pomarańczowy, poziom alertu dla Zjednoczonego Królestwa. Prędkoœć wiatru ma osišgać 130 km na godzinę. W zwišzku z nadejœciem huraganu zamknięte sš irlandzkie szkoły, sšdy i urzędy. Nie jest dostarczana poczta. Kilka tysięcy gospodarstw domowych nie ma pršdu. Premier Irlandii Leo Varadkar napisał na Twitterze, że armia pozostaje w najwyższej gotowoœci i będzie pomagać mieszkańcom, jeœli będzie to konieczne. Władze zaapelowały do obywateli, by nie próbowali robić zdjęć na zewnštrz, gdy Ofelia uderzy w wyspę.
Irlandzkie władze lotnicze zwróciły się do pasażerów, by sprawdzili status swoich lotów. Zamknięto lotnisko w Kerry na południowym zachodzie kraju. Wczeœniej linie Aer Lingus odwołały loty na kilku trasach. Według służb meteorologicznych znad Irlandii Ofelia skieruje się nad północnš Anglię i Walię, a także nad południowš i œrodkowš Szkocję. Amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów (NHC) podało wczoraj, że Ofelia słabnie i uznało jš za huragan pierwszej (najsłabszej) kategorii w skali Saffira-Simpsona. Ofelia jest szóstym potężny huraganem w trwajšcym sezonie huraganowym na Oceanie Atlantyckim.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL