Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Promocja turystyczna

Coraz więcej Polaków w Karyntii

austria.info fot. Kamil Zieliński
Trekkingowe wyprawy narciarskie po trasie Nockberge Trail sš nowoœciš rozpoczynajšcego się sezonu zimowego w austriackiej Karyntii
- Po sukcesie szlaku Alpe-Adria, prowadzšcego z Salzburga przez naszš Karyntię do Adriatyku, który latem służy zarówno amatorom rowerów jak i pieszym, pragnęliœmy tu, w naszym kraju zwišzkowym, stworzyć trasę zimowš w nieco mniejszej skali – powiedziała Elke Maidic, specjalistka do spraw marketingu i relacji publicznych podczas prezentacji zimowej oferty Karyntii dla mediów w Warszawie. – To Nockberge Trail spinajšcy pięć regionów: Katschberg, Innerkrems, Turrach, Falkert oraz Bad Kleinkirchheim/St. Oswald. Postawiliœmy na górskie wycieczki na nartach (skitouring), ponieważ coraz bardziej zyskujš one na popularnoœci. Trasa została przygotowana dla narciarzy, którzy majš już trochę doœwiadczenia i dobrš kondycję, ale na razie nie chcš się jeszcze mierzyć z odcinkami typowo wysokogórskimi – dodała.

Na narty

Nockberge Trail obliczony jest na cztery dni w drodze, przy czym zmęczeni mogš skrócić ten czas, wybierajšc na stromych odcinkach podwózkę wycišgiem lub kolejkš. Przewidziano też usługę dowozu bagażu na miejsca noclegu. W przeciwieństwie do innych tras skitourowych, gdzie œpi się na materacu w rozbitym przez siebie namiocie, tutaj na goœci czekajš dobrej klasy hotele ze spa. Na rozpoczynajšcy się w paŸdzierniku sezon przygotowano szereg ofert darmowych karnetów narciarskich, zniżek i promocji. Wszystkie oœrodki w Karyntii i Tyrolu Wschodnim obejmuje jeden TopSkipass. Sš też także dostępne regionalne skipassy z wieloma usługami dodatkowymi w cenie - chociażby wstęp na baseny termalne w Bad Kleinkirchheim. Park przyrodniczy Weissensee oferuje swoim goœciom od 6 do 20 stycznia 2018 roku karnet narciarski gratis — wystarczy zarezerwować urlop w jednym z 40 oœrodków partnerskich. W Kötschach Mauthen promocja "Œnieżynka" pozwala na darmowe zjazdy maluchom do 10 roku życia. Sš też usługi specjalne - w oœrodku narciarskim Turracher Höhe napoje serwuje goœciom w nasłonecznionej częœci stoku pistenbutler, czyli górski kamerdyner.
Na amatorów desek czeka zimš 30 regionów narciarskich w samej Karyntii i Tyrolu Wschodnim, z trasami o łšcznej długoœci ponad 800 kilometrów. Z całorocznego oœrodka na lodowcu w Mölltal (Mölltaler Gletscher) można korzystać przez ponad 300 dni w roku. Po nartach lub zamiast nich można wypoczšć w licznych oœrodkach wellness. – Do niektórych term zjeżdża się wprost ze stoku – informowała Elke Maidis. Po gruntownej modernizacji otwarto niedawno ponownie termy œw. Katarzyny (Therme St. Kathrein) w Bad Kleinkirchheim. Znajduje się tu największy basen w Karyntii, najdłuższa zjeżdżalnia oraz wspaniała strefa saun i odnowy biologicznej. 13-14 stycznia 2018 roku właœnie tam odbędš się zawody Pucharu Œwiata w Narciarstwie Alpejskim Kobiet (slalom i zjazd super gigant).

Łyżwy na jeziorze

– Kontrpropozycjš dla nart jest łyżwiarstwo, które można uprawiać na naszych czterdziestu, wysokogórskich jeziorach – zimš zamarzajšcych w naturalne lodowiska – dodała. Uprawiane sš na nich także hokej oraz miejscowa odmiana curlingu - eisstockschiessen. W wysuniętym najdalej na południe austriackim landzie znajduje się także największa naturalnie zamarznięta tafla lodowa Europy - liczšce 6,5 hektara jezioro Weissensee. Odbywajš się tu także największe na œwiecie zawody w łyżwiarstwie szybkim, czyli holenderski Wyœcig Jedenastu Miast, na który do południowej Austrii przybywa każdorazowo co najmniej 5000 Holendrów, by rywalizować na trasie 200 kilometrów. Od 20 stycznia do 3 lutego 2018 roku zaplanowano 30. już edycję tej imprezy. Pierwotnie wyœcig rozgrywano na zamarzniętych kanałach w Holandii. Ponieważ jednak w ostatnich latach kanały nie zamarzajš z powodu ocieplenia klimatu, postanowiono poszukać alternatywnego rozwišzania i znaleziono je właœnie nad Weissensee. – Szczególnš atrakcjš sš wycieczki na rakietach œnieżnych po Parku Narodowym Wysokich Taurów – przekonywał Ron Kaptein, tamtejszy strażnik i przewodnik. Ten Holender z pochodzenia od dwunastu lat pracuje w Karyntii i prowadzi pensjonat. – Zbudowaliœmy na lato produkt "Magiczne chwile", składa się na niego dwanaœcie przyrodniczych programów tematycznych – wycieczek odkrywajšcych piękno natury. Teraz popularyzujemy go również zimš. Polacy sš nim bardzo zainteresowani - chcš oglšdać przede wszystkim dzikie zwierzęta w ich naturalnym œrodowisku. Z grup narodowych, które wybierajš tę ofertę, zajmujš trzeciš pozycję, po Niemcach i Holendrach – dodał.

Polacy w natarciu

Karyntia dysponuje latem 140 tysišcami łóżek. Zimš ta liczba spada do 100 tysięcy. – Mimo, że Polakom Karyntia nadal kojarzy się przede wszystkim z szusowaniem, to 2/3 wszystkich przyjazdów mamy właœnie latem – tłumaczyła w rozmowie z Turystykš rp.pl Elke Maidic. Głównie sš to goœcie z Niemiec i Austrii. Pozytywnym zjawiskiem jest 20–procentowy wzrost letnich przyjazdów Polaków – podkreœlała. Wakacje w Karyntii wybrało w tym roku 18 tysięcy Polaków, co przekłada się na 45 tysięcy noclegów wykupionych między majem a sierpniem. Dla porównania, od maja do paŸdziernika 2016 roku do Karyntii zawitało 19 tysięcy Polaków, którzy spędzili tu 48 tysięcy noclegów. Œredni czas pobytu wyniósł 2-3 dni. - Nadal słabo przebija się nad Wisłš informacja, że w naszych jeziorach można się latem spokojnie kšpać – zauważyła Maidic. - Choć położone na wysokoœci 3000-3800 metrów nad poziomem morza, majš temperaturę sięgajšcš 25, a nawet 28 stopni. Niecki, w których leżš, chroniš je od wiatru, co nie sprzyja żeglarstwu, ale już pływaniu, również kajakiem - tak. Zeszłej zimy przyjechało z kolei do Karyntii 20 tysięcy Polaków i spędziło w niej w sumie 106 tysięcy noclegów. Jednš trzeciš wszystkich pobytów i noclegów w Karyntii wykupujš Niemcy, taki sam udział majš Austriacy. Łšcznie do tego austriackiego kraju zwišzkowego przybyło latem 2,3 miliona turystów, którzy zarezerwowali w sumie 9 milionów noclegów. Zimš przyjechało 800 tysięcy goœci, którzy kupili 3,5 miliona noclegów. W skali całego roku Polacy zajmujš 6. miejscu w rankingu odwiedzajšcych. Zimš awansuje na 3-4 pozycję.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL