Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Linie lotnicze i lotniska

Polacy nie chcš latać raz do roku

AFP
36 procent Polaków, którzy w cišgu ostatnich 12 miesięcy latali samolotem, podróżuje w ten sposób dwa razy do roku - wynika z badania ARC Rynek i Opinia, przeprowadzonego na zlecenie Portu Lotniczego Lublin
Z danych zebranych dla lubelskiego lotniska wynika, że 93 procent Polaków korzystajšcych z samolotów, planuje kolejnš wyprawę w cišgu najbliższych 12 miesięcy. - Polski rynek lotniczy może pochwalić się dużš dynamikš wzrostu. Według prognoz Urzędu Lotnictwa Cywilnego liczba pasażerów na polskich lotniskach w 2030 roku niemal się podwoi i będzie wynosić 60 milionów - przypomina, cytowany w komunikacie prasowym, Krzysztof Wójtowicz, prezes Portu Lotniczego Lublin. - Duży potencjał tego rynku powoduje, że Polska jest atrakcyjna dla przewoŸników. To wpływa na rozszerzenie i różnorodnoœć oferty, która zachęca podróżujšcych. Widać to również w wynikach naszego lotniska. W tym roku planujemy przekroczyć liczbę 400 tys. pasażerów – dodaje. A analizy wykonanej dla lubelskiego portu wynika, że Polacy, którzy w cišgu ostatnich 12 miesięcy podróżowali samolotem, najczęœciej robili to raz w roku – deklaruje tak 40 procent respondentów. Niewiele mniej, bo 36 procent, wyjeżdża dwa razy w cišgu roku, a co dziesišty podróżujšcy korzysta z samolotu co najmniej trzy razy w roku. Nieco mniej osób podróżuje częœciej – tylko 7 procent wyjeżdża cztery razy w cišgu roku, 1 procent pięć razy, a 5 procent - więcej niż pięciokrotnie. Co ciekawe, największy odsetek, bo aż 50 procent ludzi żyjšcych w  miejscowoœciach do 20 tys. mieszkańców, wyjeżdża dwa razy w cišgu roku. Natomiast mieszkańcy największych miast częœciej niż inni wyjeżdżajš 4 razy w cišgu roku (11 procent).
Z raportu wynika, że 78 procent Polaków podróżujšcych samolotem wyjeżdża głównie w celach wypoczynkowych. Biznesowe wyjazdy jako dominujšce deklaruje tylko 7 procent respondentów, a 13 procent pytanych wyjeżdża równie często służbowo, co na urlop. Cytowana w komunikacie prasowym Alicja de Costres Sobolewska z Airport Strategy & Marketing (ASM) zwraca uwagę, że wyjazdy wypoczynkowe, które sš tak popularne, stały się bardziej dostępne, ze względu na rozwój lotnisk lokalnych. - Jeszcze niedawno, chcšc polecieć gdzieœ na wakacje, podróżujšcy musieli udać się np. do Warszawy. Natomiast już teraz nie ma takiej koniecznoœci. Coraz więcej lokalnych lotnisk rozszerza swoja? ofertę, proponujšc bezpoœrednie loty do wielu lokalizacji, w tym również egzotycznych, co dodatkowo napędza rynek wyjazdów wakacyjnych – wyjaœnia de Costres Sobolewska. Port Lotniczy Lublin rozpoczšł działalnoœć w grudniu 2012 roku. Od tego momentu regularnie wzrasta liczba pasażerów obsługiwanych przez lotnisko. Przewiduje się, że w 2017 roku przekroczy ona 400 tysięcy. Port Lotniczy Lublin współpracuje z Wizz Airem, Ryanairem, LOT-em, easyJetem i Small Planet Airlines.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL