Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Unia Europejska

Tusk: Europa, inaczej niż w 1939 r, może być odpowiedzialna

Donald Tusk
PAP, Piotr Wittman Piotr Wittman
- Dzisiaj, inaczej niż w 1939 r., Europa może być odpowiedzialna, a Europejczycy mogš poczuć się odpowiedzialni za cały kontynent, a nie tylko za swój naród - mówił w Gdańsku szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas debaty z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny œwiatowej.

Gdańsk - podkreœlił Tusk - to miejsce, gdzie "wszystko jest możliwe". Przypomniał, że Gdańsk budowali "Niemcy przez 500 lat, po to by w cišgu kilkudziesięciu godzin zniszczyć to miasto w 1945 roku". - Było możliwe, by mieć dziadka, który całš wojnę spędził w obozie koncentracyjnym, by na koniec trafić do Wehrmachtu - mówił szef Rady Europejskiej. - Było również możliwe, że ci, którzy przyszli w 1945 roku do tego miasta, Polacy odbudowali to miasto w kształcie historycznym w cišgu kilkunastu lat - zaznaczył Tusk.

- W Gdańsku była możliwa Solidarnoœć, to znaczy bunt kilku tysięcy, a póŸniej kilkudziesięciu tysięcy robotników i kilkudziesięciu intelektualistów przeciwko potędze Zwišzku Radzieckiego - dodał były premier. Jak zauważył, możliwe było też zwycięstwo "w tej jakże nierównej i romantycznej konfrontacji".

- Dlatego tak bardzo gdańszczanie pragnęli zjednoczonej Europy, bo to także było coœ niesamowitego, z ducha gdańskiego, że odpowiedziš Europy na najbardziej krwawy konflikt w jej historii nie była kolejna fala przemocy, odwetu i zemsty, ale założenie UE, która za pierwszy swój cel przyjęła zapobieżenie tego typu potwornoœciom, jakim była II wojna œwiatowa - mówił Tusk.

Szef Rady Europejskiej zaznaczył, że "nie jesteœmy w stanie przewidzieć tego, co przyniesie historia". - Nie ma definitywnych rozwišzań w historii, wiemy, że definitywnie nie wygrywa ani zło ani dobro, ale my możemy być dobrze przygotowani na zdarzenia, których nie jesteœmy w stanie przewidzieć - przekonywał przewodniczšcy RE.

W jego opinii, Europa "inaczej niż w 1939 roku może być odpowiedzialna", - Europejczycy mogš poczuć się odpowiedzialni za cały kontynent a nie tylko za swój naród - ocenił.

- Jestem przekonany, że możliwe jest, że Europejczycy będš mieli także wyobraŸnię, jeœli chodzi o skutki swoich działań - dodał Tusk.

Dlatego - jak mówił - wielu przywódców europejskich nie zdecydowało się na uczestniczenie w paradzie zwycięstwa 9 maja w Moskwie, bo uruchomili wyobraŸnię. - Zaczęliœmy się zastanawiać, jakie zwycięstwa w przyszłoœci ma na myœli organizator tej parady - powiedział Tusk.

- Głęboko wierzę w to, że Europa może być silna, bo nie zawsze musi być tak, że dobro, moralnoœć kojarzš się w polityce ze słaboœciš - stwierdził szef Rady Europejskiej.

Tusk przekonywał, że "dzisiaj Europa budzi zazdroœć, ale musi budzić także respekt", a po takim spotkaniu, jak to w Gdańsku ma "więcej wiary w to, że możliwa jest Europa odpowiedzialna, dumna z tego, czym jest i silna".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL