Nagrody dla wybitnych znawców Wschodu

aktualizacja: 19.03.2015, 22:54

Prof. Janusz Smaza, który ratuje zabytki na Kresach, otrzyma nagrodę im. Aleksandra Gieysztora.

Nagrodę przyznaje redakcja „Przeglądu Wschodniego". Uroczystość odbędzie się w sobotę na Uniwersytecie Warszawskim. Prof. Janusz Smaza jest wykładowcą Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Akademii Sztuk Pięknych. Prowadził prace m.in. na Cmentarzu Obrońców Lwowa, w kolegiacie św. Wawrzyńca w Żółkwi, kościele św. Mikołaja w Kamieńcu Podolskim.

Nagrody „Przeglądu Wschodniego" przyznawane są od 1993 r. Otrzymują je autorzy publikacji dotyczących związków Polski i Polaków z krajami i narodami Europy Wschodniej.

W kategorii dzieła krajowe nagrodę otrzyma Irena Borowik za książkę „Jak w witrażach. Tożsamość a religia w biografiach Tatarów Krymskich, Rosjan i Polaków na Krymie", a za dzieła zagraniczne – Natalia Starczenko za „Honor, krew i retoryka. Konflikty wśród szlachty na Wołyniu (2. poł. XVI–XVII w.)" oraz Joerg Baberowski za „Stalin. Terror absolutny".

Nagroda za popularyzację problematyki wschodniej przypadnie Bohdanowi Urbankowskiemu za książkę „Józef Piłsudski. Marzyciel i strateg", w kategorii dzieje Polaków na Wschodzie – Mikołajowi Iwanowowi za „Zapomniane ludobójstwo. Polacy w państwie Stalina. Operacja polska 1937–1938", a w kategorii edycja źródeł – Jerzemu Gaulowi za „Polonika w archiwum parlamentu w Wiedniu. Archiwum Izby Posłów Rady Państwa 1861–1918" oraz Marii Wardzyńskiej „Kazimierz Sakowicz. Dziennik 1941–1943".

Nagrodę specjalną otrzyma prof. Roman Duda, były rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, znawca dziejów lwowskiej szkoły matematycznej. „Rzeczpospolita" jest patronem prasowym nagród.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE