Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

USA: Polaroid zyskał stabilny rodzinny kapitał

Bloomberg
Firma Marquette Companies, należšca do mieszkajšcej w Minnesocie rodziny Pohladów, przejęła kontrolę nad większoœciowym pakietem w firmie Polaroid.

W ramach transakcji wartej 70 milionów dolarów Pohladowie przejęli prawo do wszystkich licencji Polaroida i wykorzystania tej marki przy produkcji artykułów elektronicznych na całym œwiecie.

Polaroid przechodził w ostatnich burzliwie przemiany własnoœciowe. Spółka była częœciš korporacyjnego imperium Toma Pettersa, ale w 2008 roku musiała ogłosić bankructwo, gdy Petters został oskarżony w sprawie piramidy finansowej i skazany na 50 lat więzienia. Większoœć aktywów spółki została sprzedana prywatnym inwestorom w ramach postępowania upadłoœciowego. W ręku samego Polaroida pozostały praktycznie licencje na wykorzystanie znaku towarowego spółki.

Obecny prezes Polaroid Scott Hardy wyraził w oœwiadczeniu zadowolenie z powodu zatwierdzenia zmian własnoœciowych przez sšd upadłoœciowy. Przejęcie kontroli nad 65 proc. udziałów w Polaroidzie przez Marquette powinno w długofalowej perspektywie zapewnić stabilny, rodzinny kapitał, dla firmy.

Dla Jann Ozzello Wilcox szefowej działu inwestycyjnego Marquette Cos. Polaroid pozostaje wcišż kultowš markš, a sama spółka, istniejšca już od 1937 jest bardzo dobrze zarzšdzana. Cišgle przynosi dochód z udzielanych licencji. Nazwa Polaroid widnieje na wielu produktach – poczšwszy od tabletów, poprzez aparaty fotograficzne po plaskoekranowe telewizory. Główne biuro firmy, ulokowane w Minnetonka, zatrudnia zaledwie 25 pracowników.

Pohladowie sš jednš z najbogatszych rodzin w stanie Minnesota. Od 1984 sš właœcicielami lokalnego klubu zawodowej ligi baseballa Minnesota Twins.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL