Polaka zagranicy kusi, ojczyzna zniechęca

aktualizacja: 16.10.2014, 10:38
Sześciu na dziesięciu Polaków pracujących za granicą twierdzi, że rodz...
Sześciu na dziesięciu Polaków pracujących za granicą twierdzi, że rodzinny kraj ich męczy i rozczarowuje.
Foto: Bloomberg

Sześciu na dziesięciu Polaków pracujących za granicą twierdzi, że rodzinny kraj ich męczy i rozczarowuje.

REDAKCJA POLECA
12.08.2015
Czy będzie strajk polskich imigrantów w Wielkiej Brytanii?
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!
Już samo określenie „emigracja zarobkowa" wskazuje, że głównym powodem wyjazdów są wyższe, zagraniczne zarobki. I tak faktycznie jest - jak wynika z niedawnego badania serwisu Poloniusz.pl, który specjalizuje się w ofertach pracy za granicą.
Najwięcej, bo 59 proc. uczestników sondażu, jako motywację do wyjazdu wskazało – zgodnie z oczekiwaniami - względy finansowe. Jak się jednak okazało, obok motywacji pozytywnej równie silna jest ta negatywna, czyli chęć wyjazdu z kraju, który „mnie męczy albo rozczarowuje". Ten powód podało tyle samo, bo 59 proc. internautów, którzy odpowiadali na pytanie „Czemu chcesz pracować za granicą".
– Zaskoczył nas stopień przygnębienia wśród wyjeżdżających – przyznaje Łukasz Kuncewicz szef portalu Poloniusz.pl, który działa od 2008 roku i określa się jako największy serwis z ofertami pracy dla Polonii. (głównie zajęć fizycznych dla tzw.niebieskich kołnierzyków, w tym budowlańców, kierowców, mechaników, opiekunek starszych osób).
W ankiecie, która w pierwszej połowie października objęła 1159 użytkowników portalu- mieszkających i pracujących za granicą - trzecim co do ważności powodem wyjazdów były problemy ze znalezieniem pracy w kraju. (34 proc. badanych).
Łukasz Kuncewicz zwraca jednak uwagę, że niemal trzech na dziesięciu uczestników sondażu wyjechało kierując się pozytywnymi pobudkami- chęcią poznania innych ludzi, innej kultury (26 proc.) albo nauczenia się obcego języka i zdobycia doświadczeń, które pomogą potem znaleźć lepszą pracę w Polsce. Ten ostatni powód wskazało 17 proc. badanych. Pozytywne pobudki zwiększają szansę na to, że okresowa praca za granicą nie przekształci się w stałą emigrację.
- Jest duża szansa, że ci ludzie wrócą do kraju, bogatsi o różnorodne doświadczenia. Z drugiej strony trochę jednak szkoda, że pozostałe dwie trzecie wyjeżdżających nie myśli o wyjeździe w ten sposób - komentuje Łukasz Kuncewicz.
Komentarz dnia
Żródło: ekonomia.rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE