Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Apel europejskich naukowców

materiały prasowe
Politycy ignorujš znaczenie badań dla powodzenia gospodarczego. To się musi zmienić – apelujš w „Nature” europejscy naukowcy - pisze Piotr Koœcielniak.
„Badania nie podlegajš politycznym cyklom. To jest inwestycja w naszš przyszłoœć" – pisze w emocjonalnym liœcie publikowanym przez prestiżowy magazyn Amaya Moro-Martin, hiszpańska astrofizyk. Tymczasem unijni politycy ograniczajš nakłady na naukę, tłumaczšc decyzje kryzysem. „Decydenci oderwali się od rzeczywistoœci. Ignorujš fakty. To, jak wiele ekonomia zawdzięcza sektorowi badań i rozwoju. A to coœ, co powinno być szczególnie ważne w krajach dotkniętych kryzysem" – pisze Moro-Martin. Pod jej listem podpisało się kilkunastu badaczy z Europy – m.in. œwiatowej sławy specjalista w dziedzinie HIV/AIDS Gilles Mirambeau, fizyk Sebastian Raupach, onkolodzy Jennifer Rohn i Alain Trautmann. We Włoszech nakłady na badania podstawowe spadły do zera – podkreœlajš naukowcy. W Hiszpanii obcięto fundusze o 40 proc., w Grecji o 50 proc. Portugalia jest zmuszona zamknšć połowę instytutów. Nawet w bogatej Francji i Niemczech liczba etatów dla naukowców spadła o ok. 20 proc. Efektem tej polityki jest ucieczka najbardziej utalentowanych do bogatszych krajów północy Europy lub za ocean.
„Decydenci wybrali ignorancję. Ale my im o tym przypomnimy" – kończy gorzki list Amaya Moro-Martin. W przyszłym tygodniu zaplanowane sš akcje protestacyjne naukowców w największych oœrodkach akademickich.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL