Apel europejskich naukowców

aktualizacja: 09.10.2014, 07:07
Foto: materiały prasowe

Politycy ignorują znaczenie badań dla powodzenia gospodarczego. To się musi zmienić – apelują w „Nature” europejscy naukowcy - pisze Piotr Kościelniak.

„Badania nie podlegają politycznym cyklom. To jest inwestycja w naszą przyszłość" – pisze w emocjonalnym liście publikowanym przez prestiżowy magazyn Amaya Moro-Martin, hiszpańska astrofizyk. Tymczasem unijni politycy ograniczają nakłady na naukę, tłumacząc decyzje kryzysem.
„Decydenci oderwali się od rzeczywistości. Ignorują fakty. To, jak wiele ekonomia zawdzięcza sektorowi badań i rozwoju. A to coś, co powinno być szczególnie ważne w krajach dotkniętych kryzysem" – pisze Moro-Martin. Pod jej listem podpisało się kilkunastu badaczy z Europy – m.in. światowej sławy specjalista w dziedzinie HIV/AIDS Gilles Mirambeau, fizyk Sebastian Raupach, onkolodzy Jennifer Rohn i Alain Trautmann.
We Włoszech nakłady na badania podstawowe spadły do zera – podkreślają naukowcy. W Hiszpanii obcięto fundusze o 40 proc., w Grecji o 50 proc. Portugalia jest zmuszona zamknąć połowę instytutów. Nawet w bogatej Francji i Niemczech liczba etatów dla naukowców spadła o ok. 20 proc. Efektem tej polityki jest ucieczka najbardziej utalentowanych do bogatszych krajów północy Europy lub za ocean.
„Decydenci wybrali ignorancję. Ale my im o tym przypomnimy" – kończy gorzki list Amaya Moro-Martin. W przyszłym tygodniu zaplanowane są akcje protestacyjne naukowców w największych ośrodkach akademickich.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE