Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podatek dochodowy

Miliardy strat w budżecie przez zwłokę w ogłoszeniu ustawy o zagranicznej spółce kontrolowanej

Nawet kilka dni opóŸnienia w publikacji ustawy o zagranicznej spółce kontrolowanej odsuwa jej obowišzywanie o cały rok. Czy to przypadkowa zwłoka?
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Zagadkowa zwłoka w ogłoszeniu ustawy sprawi, że firmy oszczędzš miliardy na podatkach.
Do dziœ nie opublikowano podpisanej 17 wrzeœnia przez prezydenta ustawy o zagranicznej spółce kontrolowanej. W efekcie wiele firm w przyszłym roku będzie mogło uciekać za granicę od podatku dochodowego. Według ostrożnych szacunków „Rz" zaoszczędzš co najmniej 3,3 mld zł. Rzšd chciał od przyszłego roku ukrócić wyprowadzanie zysków za granicę. Latem uchwalono odpowiedniš nowelizację ustaw o podatkach dochodowych. Ale wejdzie ona w życie dopiero za rok. Powód jest żenujšcy. Po prostu opóŸniono jej opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Ustawa ta nakłada polski 19-proc. podatek na dochody spółek córek polskich firm, ulokowanych w krajach, w których fiskus jest znacznie łagodniejszy od naszego, np. w Luksemburgu czy na Cyprze.
3,3 mld zł - co najmniej tyle zaoszczędzš na podatkach firmy, przez błšd rzšdowych urzędników – Z przepisów ustawy wynika, że nawet kilka dni opóŸnienia w publikacji odsuwa jej obowišzywanie o cały rok – zauważa Patrycja GoŸdziowska, doradca podatkowy i partner w kancelarii SSW. Ustawa tymczasem wcišż czeka na publikację. Odpowiedzialne za wydawanie Dziennika Ustaw Rzšdowe Centrum Legislacji (RCL) twierdzi, że może stanie się to jeszcze w tym tygodniu. Dlaczego aż dwa tygodnie zwlekało? Tego nie udało nam się ustalić. Szef RCL Maciej Berek był wczoraj nieuchwytny. Ustawa o ogłaszaniu aktów normatywnych przewiduje, że publikacja powinna następować „niezwłocznie". Dziœ, gdy Dzienniki Ustaw sš publikowane w formie elektronicznej, wystarczy na to kilka godzin od podpisania ustawy przez głowę państwa. O skutki finansowe opóŸnienia pytaliœmy też Ministerstwo Finansów, ale nie było w stanie odpowiedzieć. A przecież ustawa miała być tamš dla omijania polskich podatków, przede wszystkim CIT. – To starannie przygotowane narzędzie prawne. Wraz z nowymi przepisami o obejœciu prawa może być skutecznym orężem w rękach administracji skarbowej – ocenia Paweł Tomczykowski, doradca podatkowy, partner zarzšdzajšcy w kancelarii Ożóg Tomczykowski. Polskie przedsiębiorstwa założyły dotychczas kilkadziesišt tysięcy zależnych od siebie zagranicznych spółek. Według oceny MF większoœć przepływów kapitału przez spółki w takich krajach jak Luksemburg czy Szwajcaria służy optymalizacji podatkowej, czyli legalnemu obniżeniu danin.
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL