Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Nie będzie Roku Polski w Rosji. Polski bojkot Kremla

AFP
Nie będzie Roku Polski w Rosji ani Roku Rosji w Polsce. Żaden kraj Unii Europejskiej nie zdobył się dotychczas na poważniejszy protest wobec Moskwy.
Seria prestiżowych imprez kulturalnych w obu krajach miała się rozpoczšć już w styczniu 2015 r., przygotowania szły pełnš parš. Jednak szef MSZ Radosław Sikorski ujawnił „Rz": – W zwišzku z sankcjami UE za naruszenie integralnoœci terytorialnej Ukrainy plany przeprowadzenia Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce będš odłożone. I to na długo. Rzecznik rzšdu Małgorzata Kidawa-Błońska potwierdziła: – Taka jest decyzja Rady Ministrów. Spotkania artystów i publicznoœci majš łšczyć, a nie dzielić. Tymczasem w obecnej napiętej atmosferze nie ma warunków do dialogu – poinformowała. W przygotowanie Roku Polski w Rosji były zaangażowane dziesištki instytucji kulturalnych, akceptację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego uzyskało 87 projektów – od promocji dramatów Tadeusza Różewicza przez koncerty Sinfonii Varsovii po festiwal piosenek Anny German.
Decyzję rzšdu krytykuje Krzysztof Zanussi, reżyser często odwiedzajšcy Rosję: – Mimo że głęboko nie aprobuję tego, co Rosja robi dziœ na Ukrainie, to jestem za tym, żeby ten rok się odbył, choć bez oficjałek, nie jako impreza państwowa, ale jako spotkanie artystów. Innego zdania jest znany w Rosji aktor Daniel Olbrychski: –Jeszcze w maju œrodowiska artystyczne namawiały premiera, by poczekał, aż Rosja się zmityguje. Teraz już nie ma na co czekać. Także dlatego, że i artyœci rosyjscy, i znaczna częœć Rosjan popiera działania Putina na Ukrainie – powiedział „Rz". W czwartek w Brukseli majš się spotkać ambasadorowie krajów „28", aby zadecydować, czy nałożyć poważne sankcje na Rosję za udział w zestrzeleniu malezyjskiego samolotu. Jednak nawet premier Holandii Mark Rutte, którego kraj stracił w tragedii 193 obywateli, zaleca daleko posuniętš wstrzemięŸliwoœć. A David Cameron, mimo œmierci dziesięciu Brytyjczyków, nie odwołał trwajšcego obecnie Roku Wielkiej Brytanii w Rosji. – Można nadal słuchać Czajkowskiego i czytać Pasternaka, jednoczeœnie krytykujšc Putina. Organizacja imprez kulturalnych to szansa, aby dotrzeć do tych Rosjan, którzy myœlš inaczej niż Kreml – tłumaczył „Rz" Charles Tannock, eurodeputowany rzšdzšcej Partii Konserwatywnej. Polska od wielu miesięcy domagała się bardziej stanowczej reakcji Unii. Czuła się do tego zobowišzana, bo to wymyœlony przez Sikorskiego program Partnerstwa Wschodniego rozpoczšł rewolucję w Kijowie, która sprowokowała agresję Moskwy. Aleksander Kwaœniewski, do niedawna wysłannik europarlamentu na Ukrainie, popiera decyzję rzšdu. – Jak można sobie wyobrazić organizowanie tej imprezy po tym wszystkim, co się stało? ?– mówi „Rz" były prezydent. ?I dodaje: – Putin nie zemœci się za to na Polsce, ma dziœ za dużo innych kłopotów.    
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL