Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Statystyki

PZOT: „Bajkowe ceny" wycieczek

ROL
Niskie ceny wakacyjnego wypoczynku stymulujš sprzedaż w biurach podróży i powodujš, że w 19. tygodniu roku była ona wyższa niż rok temu prawie o 30 procent
Jak pokazujš wyniki sprzedaży w systemie MerlinX, prezentowane w raportach Polskiego Zwišzku Organizatorów Turystyki*, nie mija wzmożony popyt na wyjazdy z biurami podróży. Od poczštku listopada 2013 r. nie było miesišca, w którym liczba kupionych przez turystów wyjazdów byłaby mniejsza niż w tym samym okresie rok wczeœniej. Wzrost wyniósł już 29,7 procent, a wzrost liczby sprzedanych imprez letnich 32,5 procent. Zobacz więcej danych na wykresachOstatni tydzień też upłynš pod znakiem dużego wzrostu – jak odnotowuje cotygodniowy raport PZOT, między 5 a 11 maja biura podróży odwiedziło i zarezerwowało wyjazdy o 29,1 procent więcej klientów niż przed rokiem.  
  Wszystkie typy imprez – samolotowe, autobusowe i z dojazdem własnym - sprzedawały się lepiej niż w tych samych dniach roku 2013. Odpowiednio o:  31,7 procent, 13,9 procent i 3,8 procent. Niezmiennie Grecja króluje w rankingu krajów najchętniej wybieranych na wakacje. W ostatnim tygodniu osišgnęła kolejny rekordowy udział we wszystkich sprzedanych wyjazdach - 26,8 procent. W czołówce utrzymujš się jeszcze Turcja z wynikiem 16,7 procent, Egipt – 15,6 procent i Hiszpania – 11,8 procent. Pozostałe ulubione miejsca wypoczynku z ubiegłego tygodnia to: Tunezja – 4,7 procent, Bułgaria – 3,9 procent, Włochy – 2,9 procent, Chorwacja – 1,6 procent, Portugalia – 1,3 procent i Maroko – 1,1 procent.     Pierwszš dziesištkę kierunków, będšcych celami wyjazdów samolotowych opanowały wyspy greckie – na dziesięć jest ich aż szeœć (liczšc osobno dwa porty lotnicze na Krecie). Ale pierwsze trzy miejsca należš do Turcji i Egiptu. Kolejnoœć jest więc taka: Antalya, Hurghada, Szarm el-Szejk, Rodos, Heraklion (Kreta), Bodrum, Zakintos, Korfu, Kos, Chania (Kreta). Maj tradycyjnie należy do miesięcy, w których spada zainteresowanie turystów zakupami. Pojawia się słabszy dla biur podróży okres między wczesnš sprzedażš i ruchem wywołanym wyjazdami na Wielkanoc i majówkę, a właœciwym sezonem. Biura starajš się wtedy podtrzymać sprzedaż niższymi cenami. Widać to również w raporcie PZOT. Jak pisze w komentarzu prezes PZOT Krzysztof Pištek ceny sš „bajkowe". Œrednio klienci biur podróży odnotowani w systemie rezerwacyjnym MerlinX płacili więc za wyjazd do  Antalyi 2468 zł, czyli o 1,4 procent mniej niż tydzień wczeœniej, do Hurghady – 1918 zł (-8,4 proc.), Szarm el-Szejk  1830 zł (-7,9 proc.), na Rodos - 2380 zł (-3,1 proc.), do Heraklionu  - 2403 zł (-0,3 proc.), Bodrum - 2073 zł (-1,7 proc.), Zakintos – 2284 zł (-0,4 proc.), Korfu – 2530 zł (-1,8 proc.), Kos – 2518 zł (-2,9 proc.), Chanii – 2555 zł (+6 proc.), na Fuerteventurę – 2521 zł (-4,8 proc.), a na Teneryfę – 2350 zł (-16,8 proc.). Jak z tego widać, najmocniej przeceny dotknęły dwóch hiszpańskich wysp i Egiptu. Grecja tak łatwo przecenom się nie poddaje, a w wypadku Chanii wręcz zanotowała sporš zwyżkę.     *Raport obejmuje 19. tydzień roku, czyli okres od 5 do 11 maja 2014 r. (niektóre dane również z okresu wczeœniejszego). Dane pochodzš z raportu Polskiego Zwišzku Organizatorów Turystyki przygotowanego na podstawie informacji z systemu rezerwacyjnego MerlinX, którym w badanym tygodniu posługiwało się 2800 agentów, sprzedajšcych wycieczki biur podróży. Liczba agentów była o 4,5 procent mniejsza niż w tym samym tygodniu rok temu. Dane MerlinX pokazujš wyniki nieco ponad połowy rynku. Nie zawierajš jednak sprzedaży lub tylko mniejszš jej częœć, takich biur podróży jak Itaka, TUI, Rainbow Tours, Neckermann.
ródło: turystyka.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL