Adwokaci

Adwokaci i radcy razem chcą podnieść stawki taksy

Adwokaci sprzeciwiają się poradzeniu spraw karnych przez radców prawnych
rp.pl
Dopłata za prawnika z urzędu, a także wyższe taksy dotyczące rozliczeń między stronami – to pomysły korporacji na zmiany w przepisach.
Przedstawiciele samorządów adwokackiego i radcowskiego rozmawiają o propozycjach zmian stawek adwokackich i radcowskich. W tej chwili określają je rozporządzenia ministra sprawiedliwości. Od dawna adwokaci i radcy prawni przekonują, że wskazane w nich stawki są zbyt niskie. ? – Od lat ich nie waloryzowano – mówi Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych. ?– Chcemy opracować rozwiązanie, które nie będzie miało negatywnych skutków dla budżetu – mówi z kolei Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej.

Delikatnie z budżetem

Radcy prawni już wcześniej proponowali, by oddzielić w przepisach stawki, które są podstawą wyliczenia wynagrodzenia dla pełnomocnika z urzędu, od tych, które sąd bierze pod uwagę, zasądzając zwrot kosztów dla strony, która wygrała. Dziś to jedno rozporządzenie. – Dzięki rozdzieleniu można by podnieść stawki, które służą do rozliczania między procesującymi się stronami, bez narażania na dodatkowe koszty budżetu. Uregulowanie tych kwestii oddzielnie jest tym bardziej możliwe, że są dwie delegacje ustawowe – mówi mec. Bereza.
Przychylnie do tego rozwiązania podchodzą także adwokaci.

Kto jest najuboższy

Dodatkową kwestią są stawki dla prawników wyznaczanych z urzędu. Tu także zespół adwokacko-radcowski pracuje nad propozycjami. – Uporządkowanie pomocy prawnej dla najuboższych, zarówno sądowej, jak i przedsądowej, wymaga zmian systemowych – ocenia mec. Dębowski. Jego zdaniem możliwe jest rozważenie, by ci, których na to stać, dopłacali do prawnika z urzędu, ewentualnie pokrywali te koszty z wygranej. – Konieczne jest także uszczelnienie systemu. Dziś często środki trafiają do osób, które niekoniecznie ich potrzebują. W procesach sądowych weryfikowanie prawdziwości oświadczenia następuje, gdy zakwestionuje je druga strona. Warto rozważyć model, w którym sąd warunkowo podejmuje decyzję o przyznaniu prawnika z urzędu i przekazuje oświadczenie o stanie majątkowym do weryfikacji, np. do ośrodków opieki społecznej – mówi mec. Dębowski. Dodaje, że te propozycje zmian będzie jeszcze musiał zaakceptować samorząd. Na konieczność uszczelnienia systemu zwraca też uwagę mec. Bereza. Jego zdaniem dzisiaj pieniądze nie zawsze są wydawane racjonalnie. Wczoraj prezydent RP Bronisław Komorowski upublicznił Zieloną Księgę dotyczącą dostępu do pozasądowej pomocy prawnej dla potrzebujących. Zawiera ona m.in. analizy dotychczas proponowanych rozwiązań. – Chciałbym, by akcja Dzień Bezpłatnych Porad Prawnych mogła się przekształcić w systemowe rozwiązanie nieodpłatnego dostępu do porad prawnych dla najuboższych –mówił prezydent. Jak do prac samorządów nad propozycjami zmiany prawa podchodzi Ministerstwo Sprawiedliwości? – Faktem jest, że stawki adwokacko-radcowskie są często bardzo niskie, np. w niektórych sprawach z prawa pracy i ubezpieczeń społecznych stawka minimalna to 60 zł. Jest też jednak niestety tak, że mamy pewne ograniczenia budżetowe – mówi Jerzy Kozdroń, wiceminister sprawiedliwości. – Wiemy, że adwokaci i radcowie przygotowują propozycje zmian. Na pewno się z nimi zapoznamy – deklaruje wiceminister. Zmiany w pomocy prawnej związane są z wchodzącą za rok w życie nowelizacją kodeksu postępowania karnego. Tylko na etapie przedsądowym wyznaczenie obrońcy będzie uzależnione od sytuacji majątkowej oskarżonego. W procesie już każdy oskarżony będzie mógł liczyć na obrońcę z urzędu. Jeśli jednak przegra i zostanie skazany, będzie obciążany kosztami. Prawnicy poradzą za darmo

Pro bono z prezydentem

W akcji pro bono adwokaci i radcy prawni współdziałają z prezydentem. Bronisław Komorowski objął patronat nad inicjatywą udzielania bezpłatnych porad prawnych przez te korporacje. Podczas wczorajszego brefingu prasowego poinformował, że ustalił z prezesami samorządów prawniczych, że akcje będą organizowane częściej. Dzień Bezpłatnych Porad Adwokackich jest planowany na najbliższą sobotę. – Planujemy także dodatkową akcję na jesieni – zapowiedział Andrzej Zwara, prezes Naczelnej Rady Adwokackiej podczas wczorajszego brefingu. Dariusz Sałajewski, prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, zapowiedział z kolei, że szczegóły udzielania bezpłatnych porad prawnych dla potrzebujących ustala w szerszym zakresie z dziekanami poszczególnych izb i wkrótce będzie mógł poinformować o szczegółach.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL