Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Prawo karne

KGP: za chuligańskie polewanie wodš grozi mandat

Fotorzepa, Roman Bosiacki
Za chuligańskie polewanie wodš przechodniów w lany poniedziałek może grozić nawet 500 złotych mandatu - przypomina policja i jak co roku apeluje by w kultywowaniu tradycji zachować umiar.
"O to, żeby tradycja nie zamieniła się w chuligańskie wybryki, dbać będš policjanci. Patroli będzie więcej. Będziemy zwracać uwagę na to by nieodpowiedzialna zabawa - np. w okolicach dróg - nie stwarzała zagrożenia dla powracajšcych ze œwišt do domów" - powiedział PAP Mariusz Góra z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. Policjanci apelujš szczególnie do rodziców, by zwracali uwagę na to co ich dzieci robiš tego dnia i dbali aby w kultywowaniu tradycji zachowały umiar. "Polewanie powinno mieć jakieœ granice. Pamiętajmy, że oblewanie wodš przypadkowych przechodniów może narazić rodziców sprawców na straty materialne - w przypadku zniszczenia np. odzieży. Powinniœmy to brać pod uwagę" - dodał Góra. Przypomniał, że za tego typu chuligańskie wybryki może grozić też mandat w wysokoœci 500 zł. Od lat policja zwraca uwagę na to jak niebezpieczne jest polewanie się wodš w pobliżu ulic lub dróg. "Bardzo często dzieci w ferworze zabawy wybiegajš na jezdnię, łamišc w ten sposób przepisy ruchu drogowego i narażajšc się na poważne niebezpieczeństwo. Zdarzajš się też przypadki polewania z poboczy samochodów. W takiej sytuacji kierowca może stracić panowanie nad samochodem a ponadto mokra nawierzchnia może okazać się przykrš niespodziankš dla nadjeżdżajšcych aut" - zaznaczył Góra.
Jak ostrzegł tragicznie może też skończyć się rzucanie workami pełnymi wody w przechodniów lub auta - do takich incydentów również dochodziło w poprzednich latach. Drugi dzień œwišt Wielkanocy traktowany jest przez polski Koœciół katolicki jako kontynuacja œwięta zmartwychwstania Chrystusa. W tradycji ludowej poniedziałek wielkanocny, znany jest jako œmigus-dyngus albo lany poniedziałek. Kiedyœ były to dwa odrębne zwyczaje - œmigus oznaczał smaganie rózgami po nogach, zaœ dyngus - oblewanie wodš i zbieranie datków stanowišcych wielkanocny "okup". Przemoczona odzież i mokre włosy miały œwiadczyć o powodzeniu panny.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL