Nieruchomości

Użytkowanie wieczyste rzadko z ulgami

O tym, ile wynosi stawka rocznej opłaty, decyduje przeznaczenie gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste.
Fotorzepa, Pio Piotr Guzik
Nie wszyscy muszą regulować należności za użytkowanie wieczyste ?do końca marca. Gminy rozkładają je na raty nielicznym.
Zbliża się koniec pierwszego kwartału. Wraz z nim upływa obowiązek uregulowania rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste. Wiele gminy idzie na rękę użytkownikom i rozkłada należności na raty. Trzeba jednak wykazać się inicjatywą i złożyć odpowiednio wcześnie wniosek w tej sprawie.

Nie zawsze raty

W tym roku do Urzędu Miasta w Józefowie pod Warszawą wpłynęły 33 takie wnioski, w Łodzi – 31, w Lublinie 24 . W Krakowie było ich 71, z tego 50 dotyczyło nieruchomości komunalnych, a 21 Skarbu Państwa. W Płocku nie było żadnego. W 2014 r. wnioski składały przede wszystkim spółdzielnie mieszkaniowe, ale także właściciele mieszkań i domów jednorodzinnych oraz firmy.
Najwięcej szczęścia mieli użytkownicy z Józefowa. – Wszystkie wnioski rozpatrzyliśmy pozytywnie. Opłatę rozłożyliśmy na trzy–dziesięć rat – wyjaśniła Magdalena Janczewska z Urzędu Miasta w Józefowie. Inne miasta nie były takie łaskawe dla swoich mieszkańców. Inne miasta nie były takie łaskawe dla swoich mieszkańców. W Krakowie na raty rozłożono 38 opłat. Pozostałe wnioski, które wpłynęły do krakowskiego magistratu, są analizowane. Jest więc jeszcze szansa. W Łodzi pozytywnie rozpatrzono tylko te pochodzące od trzech spółdzielni, w Lublinie przychylono się do próśb 30 użytkowników. W warszawskiej dzielnicy Mokotów pozytywnie rozpatrzono 287 wnioski, a kilkanaście oddalono. Lublin się jeszcze zastanawia. 52 wnioski wpłynęły w ub.r. ?do magistratu lubelskiego, ?w tym roku było ich jeszcze mniej Firmy na ogół stoją na przegranej pozycji. Miasta im na zwykle odmawiają. W Łodzi np. ani jednej firmie nie udało się uzyskać rat, wszystkie całość opłaty muszą uregulować do końca marca. – Ustalenie innego niż 31 marca terminu opłaty rocznej zagroziłoby realizacji budżetu miasta – tłumaczy Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta w Łodzi.

Z długami bez szans

Miasta na ogół stosują takie same kryteria. – Każdy wniosek analizowany jest indywidualnie i przy jego rozpatrywaniu bierze się pod uwagę przede wszystkim sytuację ekonomiczną użytkownika wieczystego, jak również rzetelność w wywiązywaniu się z zobowiązań finansowych względem właściciela nieruchomości – tłumaczy Filip Szatanik z Urzędu Miasta w Krakowie. Oznacza to, że szans na raty nie mają osoby z zaległościami w opłatach czy podatku od nieruchomości. Dotyczy to także użytkowników, którzy wniosą pismo po terminie. Kwestie dotyczące rocznej opłaty reguluje art. 71 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z nim wnosi się ją przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Nie pobiera się jej jedynie za rok, w którym zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego. Ten sam przepis pozwala użytkownikowi ubiegać się o przesunięcie terminu na wnoszenie tej opłaty oraz rozłożenie jej na raty.

14 dni, nie później

Prawo do tego ma każdy użytkownik, zarówno właściciel lokalu czy domu jednorodzinnego, jak i przedsiębiorca czy różnego typu instytucje. – Trzeba jednak pamiętać, by zrobić to nie później niż 14 dni przed upływem terminu płatności, czyli do 16 marca – tłumaczy Rafał Dębowski, adwokat. Dodaje, że złożenie wniosku niczego jeszcze nie gwarantuje. To właściciel gruntu podejmuje decyzję, czy pójść użytkownikowi na rękę czy nie. – Od negatywnej decyzji nie można się odwołać – dodaje adwokat. Zdaniem mecenasa Dębowskiego zasady są niesprawiedliwe. – Powinny – twierdzi – obowiązywać takie same jak w podatku od nieruchomości. Ten bowiem gmina ma obowiązek rozłożyć płatność na raty. Oznacza to, że nie ma tutaj żadnej uznaniowości, raty należą się wszystkim, chociaż oczywiście podatek od nieruchomości można także zapłacić od razu cały. Dodatkowo w porównaniu z rocznymi opłatami za użytkowanie jest on dużo mniej dotkliwy dla mieszkańców gmin.

Od czego zależy wysokość opłaty

O tym, ile wynosi stawka rocznej opłaty, decyduje przeznaczenie gruntu oddanego w użytkowanie wieczyste. Wysokość opłaty może być następująca:
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL