Usługi, ceny, zarobki

Era inżynierii prawnej

www.sxc.hu
W świecie prawniczym zaczynają się liczyć sztuczna inteligencja, algorytmy i automatyzacja. To nowe, innowacyjne pomysły na zarabianie pieniędzy.
Specjalny system, stworzony przez prawników, inżynierów i informatyków, ma pomóc w przewidywaniu orzeczeń Sądu Najwyższego. Na taki pomysł wpadli prawnicy w USA. Brane są pod uwagę m.in. dane dotyczące wcześniejszych decyzji poszczególnych sędziów. Taki pomysł na innowacyjny biznes zaprezentowano podczas konferencji ReInvent Law NYC w Nowym Yorku.
Jak podkreślają eksperci, w tym właśnie kierunku zaczyna się rozwijać branża. W związku z rosnącą liczbą prawników i kryzysem ekonomicznym, prawnicy poszukują innowacyjnych pomysłów na zarabianie.

Start-upy na topie

– Większość projektów przedstawionych podczas konferencji to start-upy młodych prawników – zauważa Patryk Zamorski, dyrektor marketingu w firmie prawniczej Dentons. – To spotkanie pokazuje dobitnie, że przyszłość rynku prawnego to właśnie nowe technologie, sztuczna inteligencja. Trend, który zaczyna dominować, to zastosowanie inżynierskiego podejścia do prawa. Wykorzystanie systemów pozwalających na skomplikowane analizy i automatyzację może z czasem wręcz zastąpić tradycyjną pracę prawniczą – przewiduje.

W Polsce również

A co się dzieje w Polsce? Tu także pojawiają się innowacyjne pomysły. Jednym z nich jest giełda usług prawniczych. Kancelarie „licytują" na niej najniższe koszty wykonania danej usługi. Powstała też strona, która pozwala wygenerować proste dokumenty prawnicze. By mieć do nich dostęp, trzeba wykupić abonament. Kancelarie korzystają już m.in. z systemów elektronicznych, które pozwalają klientom obserwować przebieg pracy nad projektem. Maciej Bobrowicz, były prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, uważa, że w Polsce także może się pojawiać coraz więcej „prawniczych biznesów". – Mamy coraz więcej prawników, każdy będzie szukał swojego miejsca. A prędzej czy później któryś z dostawców specjalistycznych treści prawnych dostarczy narzędzie pozwalające na znajdowanie i porównywanie orzeczeń konkretnego sędziego – mówi Bobrowicz. Podkreśla, że w tych poszukiwaniach ważne jest, by interes klienta był na pierwszym miejscu.

Ważna etyka

Także Rafał Dębowski, sekretarz Naczelnej Rady Adwokackiej, zwraca uwagę, że w wypadku nowych technologii czy innowacyjnych rozwiązań ważne jest zarówno bezpieczeństwo, jak i etyka. Ta m.in. zabrania adwokatom korzystania z płatnego pośrednictwa w pozyskiwaniu klientów. – Przy NRA powstała Komisja ds. Informatyzacji – Centrum Technologiczne Adwokatury, które analizuje zarówno szanse, jak i zagrożenia związane ze zmianami – mówi Dębowski. Dodaje, że adwokaci tworzą już nowe narzędzia, np. portal pozwalający znaleźć zastępstwo procesowe. Opinia Beata ?Niemczuk, partner ?w firmie doradczej TheStorm Na świecie prawnicy poszukują nowych pomysłów na biznes. Najbardziej jest to widoczne na dojrzałych rynkach, takich jak USA ?czy Wielka Brytania. Zmiany w biznesie prawnym wymuszane są przez trzy nieodwracalne siły: dyktat klientów, rozwój nowych technologii oraz kryzys lub też spowolnienie gospodarcze. Także ?w Polsce widać już innowacyjne pomysły na nowe rodzaje prawniczej działalności. Najwięcej z nich dotyczy wykorzystania nowych technologii w generowaniu różnego rodzaju umów, obsłudze klienta indywidualnego i korporacyjnego oraz w dystrybucji pracy prawnej. Same kancelarie również profesjonalizują swoje narzędzia technologiczne, które stają się klasycznymi rozwiązaniami enterprise resource planning (zintegrowany system zarządzania) i knowledge management (zarządzanie wiedzą). Bardzo ciekawym zjawiskiem – wciąż rzadkim w Polsce – jest sięganie przez dyrektorów działów prawnych dużych przedsiębiorstw po innowacyjne rozwiązania technologiczne w celu edukacji prawnej dużych rzesz pracowników.
Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL