Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Ukraińska opozycja formuje alternatywny rzšd

AFP
Ukraińska opozycja ogłosiła w niedzielę, że przystępuje do formowania alternatywnego rzšdu, którego zadaniem będzie m.in. doprowadzenie do podpisania umowy stowarzyszeniowej z Uniš Europejskš oraz uwolnienie więŸniów politycznych z Juliš Tymoszenko na czele.
Decyzję tę ogłosił podczas opozycyjnego wiecu na Majdanie Niepodległoœci w Kijowie jeden z liderów opozycji Arsenij Jaceniuk. Polityk oœwiadczył jednoczeœnie, że odrzuca propozycję objęcia teki premiera, którš otrzymał niedawno od prezydenta Wiktora Janukowycza. „Celem naszego rzšdu jest realizacja zadań, które stawiajš przed nami obecni na Majdanie ludzie i naród Ukrainy. Jest to wykorzenienie korupcji, ukaranie Berkutu (oddziały specjalne milicji) za okrucieństwo, którego się dopuszczał, sprawiedliwe sšdownictwo, godne płace, podpisanie umowy z UE, uwolnienie więŸniów politycznych i Julii Tymoszenko oraz przeprowadzenie uczciwych wyborów prezydenckich" – mówił Jaceniuk. Opozycjonista poinformował, że w odpowiedzi na opuszczenie w niedzielę rano przez demonstrantów siedziby miejskich władz Kijowa Berkut i wojska wewnętrzne MSW wycofały się z wjazdu na ulicę Hruszewskiego, która prowadzi do dzielnicy rzšdowej.
Ołeh Tiahnybok z partii Swoboda zaapelował do zebranych o stawienie się na Majdanie we wtorek, by ruszyć do parlamentu, gdzie opozycja ma zamiar przeforsować głosowanie nad zmianami konstytucji. „We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Najwyższej. Jest to znaczšcy dzień dla naszej walki. Władza pęka w szwach. Razem musimy luzować jej œrubki. We wtorek o ósmej rano stajemy w kolumny i idziemy z Majdanu do parlamentu!" – nawoływał. Opozycja na Ukrainie chce przywrócenia konstytucji w kształcie z 2004 roku, zapewniajšcym państwu system parlamentarno-prezydencki. Przeciwnicy Janukowycza uważajš, że dysponuje on dziœ uprawnieniami dyktatora, które należy mu odebrać, rozszerzajšc kompetencje parlamentu. Protesty na Ukrainie wybuchły w listopadzie ub. roku w reakcji na decyzję władz o niepodpisywaniu umowy stowarzyszeniowej z UE. Na otoczonym barykadami Majdanie Niepodległoœci w centrum Kijowa stoi miasteczko namiotowe, którego mieszkańcy domagajš się ustšpienia szefa państwa i przyspieszonych wyborów prezydenckich.
ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL