Belgia dewastuje cywilizację

aktualizacja: 14.02.2014, 00:50
Filip ?Memches
Filip ?Memches
Foto: Fotorzepa, Magda Starowieyska Magda Starowieyska

Zwolennicy eutanazji od wielu lat usiłują przekonać swoich oponentów, że praktyka ta oznacza wyłącznie wyjście naprzeciw ludzkim potrzebom.

Zapewniają oni o konieczności poszanowania woli osób, które nie są w stanie udźwignąć ciężaru cierpienia związanego ?z chorobą. Zaprzeczają więc argumentowi o równi pochyłej. A ten trafnie wyłożył Karl Gunning, szef Związku Lekarzy Holenderskich, stwierdzając: „Zawsze przewidywaliśmy, że jeśli raz dostrzeże się w zabijaniu sposób na rozwiązywanie problemów, to lista problemów, które można w ten sposób rozwiązać, będzie się wydłużać".
Po raz kolejny przekonujemy się o prawdziwości tych słów. Tym razem za sprawą belgijskiego parlamentu, ?głosującego nad ustawą znoszącą limit wiekowy dla ludzi, którzy chcieliby się poddać eutanazji. Bo przecież – jak tłumaczą orędownicy tego rozwiązania – skoro cierpienie dotyka także dzieci, to i one powinny mieć możliwość współdecydowania razem ze swoimi rodzicami o jego skróceniu.
O postępującym deprecjonowaniu wartości cierpienia w naszej kulturze powiedziano i napisano już sporo. Belgowie idą jednak znacznie dalej. Wyobraźmy sobie dziecko, którego choroba będzie stanowiła obciążenie dla jego rodziców. Będą oni mogli namawiać je do tego, żeby wyraziło prośbę o eutanazję. Przekroczone więc zostało kolejne tabu, ?a tym samym poczyniony został kolejny krok dewastujący naszą cywilizację.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE