Twój Ruch: program oparty na pięciu wartościach i znane nazwiska do PE

aktualizacja: 18.01.2014, 16:10
Przewodniczący TR Janusz Palikot podczas posiedzenia Krajowej Rady Pol...
Przewodniczący TR Janusz Palikot podczas posiedzenia Krajowej Rady Politycznej Twojego Ruchu.
Foto: PAP/serwis codzienny, Tomasz Gzell Tomasz Gzell

Praca, wolność, zaufanie, równość, postęp to pięć wartości, opisujących program Twojego Ruchu - powiedział lider TR Janusz Palikot podczas Krajowej Rady Politycznej partii. Poinformował, że w eurowyborach "jedynką" na Śląsku będzie Kazimierz Kutz.

Nawiązując do kalendarza wyborczego Palikot podkreślił, że nie jest ważne, kto wygra najbliższe eurowybory, wybory samorządowe, parlamentarne i prezydenckie, ale czy Polska rozwiąże swoje gigantyczne problemy. Jak mówił, można je opisać za pomocą pięciu wartości: praca, zaufanie, postęp, równość i wolność. Podkreślił, że na tych wartościach opiera się program Twojego Ruchu.

Emerytura obywatelska, likwidacja ZUS i NFZ

Zaznaczył, że Polska dzięki środkom unijnym powinna stworzyć 2,5 mln brakujących miejsc pracy, a także rozwiązać problem niskich płac. Palikot mówił, że aby mógł się dokonać "skok technologiczny", potrzebny jest plan gospodarczy kraju, którego Polska obecnie nie ma. Odnosząc się do równych praw na rynku pracy, zaznaczył, że rozwiązaniem problemu umów śmieciowych jest likwidacja ZUS-u i wprowadzenie emerytur obywatelskich wypłacanych z budżetu państwa. TR proponuje wprowadzenie emerytury obywatelskiej - systemu emerytalnego, który polega na wypłacaniu świadczeń z budżetu państwa w jednakowej wysokości wszystkim osobom powyżej ustawowo określonego wieku emerytalnego - wynika z informacji "Plan Zmian 2014-2019".Partia opowiada się za likwidacją NFZ, który miałyby zastąpić kasy chorych oraz za wprowadzeniem dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Mniej praw dla posłów, sędziów i prokuratorów

TR opowiada się także za zniesieniem immunitetów poselskich, sędziowskich i prokuratorskich. Proponuje, by obywatele zdecydowali w referendum o wprowadzeniu limitu dwóch kadencji w przypadku posłów, radnych samorządowych, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Partia chciałaby też zakazu łączenia funkcji partyjnych z pracą w organach zarządczych spółek będących własnością samorządów lokalnych i spółek Skarbu Państwa. Kolejnym pomysłem jest, aby wielkość parlamentu zależała od frekwencji wyborczej (maksymalnie 460 posłów). Twój Ruch jest za likwidacją Senatu.

Żródło:

POLECAMY

KOMENTARZE