Jak odliczyć cały VAT od firmowego auta

aktualizacja: 09.01.2014, 07:40
Jak odliczyć cały VAT od firmowego auta
Jak odliczyć cały VAT od firmowego auta
Foto: www.sxc.hu

Fiskus chce, aby samochody w działalności ?były rozliczane z ograniczeniami. Łatwo jednak je obejść.

Pełne odliczenie VAT przysługiwać będzie tylko wtedy, gdy auto wykorzystujemy wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Doradcy podatkowi już znaleźli sposób na spełnienie tego warunku. Wystarczy, że pracownik zapłaci pracodawcy za prywatne używanie auta.

Przy zakupie samochodu do 3,5 tony będzie można odliczyć 50 proc. VAT z faktury, bez ograniczenia kwotowego. Podobnie będzie z wydatkami na paliwo i innymi kosztami eksploatacji (np. remontu, mycia czy wymiany opon). To główne założenia planowanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji ustawy o VAT (projekt aktualnie jest na etapie uzgodnień wewnętrznych). Cały podatek naliczony (zarówno przy zakupie auta, jak i od kosztów eksploatacji) będzie można odliczyć tylko od samochodów typowo firmowych. Przy czym ministerstwo zakłada, że będą to bardzo rzadkie przypadki, a nawet jeden przejazd prywatny wyklucza pełną ulgę.

Umowy z pracownikami

– Trudno znaleźć samochód służbowy, który nigdy nie został użyty do celów osobistych – mówi Paweł Fałkowski, doradca podatkowy z kancelarii FL Tax. – Jeśli jednak pracodawca wprowadzi odpłatność za prywatne wykorzystywanie firmowych pojazdów przez pracowników, problem z odliczeniem VAT jest załatwiony. Auto jest bowiem w takiej sytuacji w 100 proc. związane z działalnością gospodarczą.Potwierdza to Michał Borowski, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Uczula jednak na wysokość czynszu za prywatne korzystanie z auta. Nie może to być symboliczna złotówka, powinien odzwierciedlać koszt faktycznego zużycia pojazdu.
KOMENTARZ DNIA

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE