VAT

Jak odliczyć cały VAT od firmowego auta

www.sxc.hu
Fiskus chce, aby samochody w działalności ?były rozliczane z ograniczeniami. Łatwo jednak je obejść.
Pełne odliczenie VAT przysługiwać będzie tylko wtedy, gdy auto wykorzystujemy wyłącznie na cele działalności gospodarczej. Doradcy podatkowi już znaleźli sposób na spełnienie tego warunku. Wystarczy, że pracownik zapłaci pracodawcy za prywatne używanie auta. Przy zakupie samochodu do 3,5 tony będzie można odliczyć 50 proc. VAT z faktury, bez ograniczenia kwotowego. Podobnie będzie z wydatkami na paliwo i innymi kosztami eksploatacji (np. remontu, mycia czy wymiany opon). To główne założenia planowanej przez Ministerstwo Finansów nowelizacji ustawy o VAT (projekt aktualnie jest na etapie uzgodnień wewnętrznych). Cały podatek naliczony (zarówno przy zakupie auta, jak i od kosztów eksploatacji) będzie można odliczyć tylko od samochodów typowo firmowych. Przy czym ministerstwo zakłada, że będą to bardzo rzadkie przypadki, a nawet jeden przejazd prywatny wyklucza pełną ulgę.

Umowy z pracownikami

– Trudno znaleźć samochód służbowy, który nigdy nie został użyty do celów osobistych – mówi Paweł Fałkowski, doradca podatkowy z kancelarii FL Tax. – Jeśli jednak pracodawca wprowadzi odpłatność za prywatne wykorzystywanie firmowych pojazdów przez pracowników, problem z odliczeniem VAT jest załatwiony. Auto jest bowiem w takiej sytuacji w 100 proc. związane z działalnością gospodarczą. Potwierdza to Michał Borowski, doradca podatkowy z kancelarii Ożóg i Wspólnicy. Uczula jednak na wysokość czynszu za prywatne korzystanie z auta. Nie może to być symboliczna złotówka, powinien odzwierciedlać koszt faktycznego zużycia pojazdu. – Nie musimy stosować cen z wypożyczalni samochodów, pracodawca ma bowiem prawo udostępnić pracownikowi firmowy sprzęt taniej – podkreśla Paweł Fałkowski. Czy taka konstrukcja spodoba się fiskusowi?

Korzyści dozwolone

– Wynajęcie auta pracownikowi nie jest działaniem niezgodnym z przepisami, nawet wtedy gdy wiąże się z podatkowymi oszczędnościami – mówi doradca podatkowy Grzegorz Gębka. – Skarbówka może jednak wnikliwie sprawdzać rozliczenia. Już zresztą w uzasadnieniu projektu nowelizacji zapowiada kontrole. Pełne odliczenie uwarunkowane będzie złożeniem specjalnego oświadczenia oraz prowadzeniem ewidencji przebiegu pojazdu. Fiskusa trzeba będzie też poinformować o zmianie przeznaczenia pojazdu. Za nieprawidłowości grożą nowe sankcje karnoskarbowe. Nowelizacja ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Z pewnymi wyjątkami, np. prawo odliczenia ?50 proc. wydatków na paliwo do aut używanych zarówno służbowo, jak i prywatnie ma obowiązywać od 1 lipca 2015 r. Przypomnijmy, że obecnie przy nabyciu auta osobowego przedsiębiorca może odliczyć 60 proc. VAT, nie więcej niż ?6 tys. zł. Nie odliczy podatku naliczonego przy zakupie benzyny, wolno mu natomiast rozliczać bez ograniczeń inne wydatki na eksploatację. Kiedy można pomniejszyć podatek

Uprzywilejowane koparka i melex

Z uzasadnienia projektu nowelizacji ustawy o VAT wynika, że auto wyłącznie firmowe to takie, którego nie można używać do celów prywatnych. Przykładowo pojazd, którego konstrukcja wskazuje ?na wyłączny użytek do działalności gospodarczej (może to być koparka). Firmowe są też pojazdy używane przez służby lotniska ?do przemieszczania się po jego płycie (bez możliwości jej opuszczenia). Cały VAT będzie można także odliczyć przy zakupie samochodów przeznaczonych do odsprzedaży (jeżeli jest to przedmiot działalności firmy), które nie są zarejestrowane i nie mogą się poruszać po drogach. Ministerstwo Finansów przyjmuje natomiast, że osoby fizyczne, które prowadzą firmę w miejscu swojego zamieszkania ?(np. architekci), używają aut również do celów prywatnych.
Źródło: Rzeczpospolita
UKRYJ KOMENTARZE KOMENTARZE RP.PL KOMENTARZE FACEBOOK

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL