Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

REKLAMA
|
 • Warszawa
 • Białystok
 • Bydgoszcz
 • Gdańsk
 • Kalisz
 • Katowice
 • Kielce
 • Kraków
 • Lublin
 • Łódź
 • Olsztyn
 • Opole
 • Poznań
 • Rzeszów
 • Szczecin
 • Toruń
 • Wrocław
 • Zielona Góra
Tutaj jesteś: rp.pl » Wiadomości » Kraj » Polityka

Polityka

Gowin: najpierw ruch społeczny, potem partia

zmag 28-09-2013, ostatnia aktualizacja 28-09-2013 16:41

Utworzenie ruchu społecznego, a dopiero potem powołanie nowej partii zapowiedział w sobotę w Krakowie Jarosław Gowin. Termin utworzenia partii związany będzie z wyborami. Przyjdzie taki moment i ta partia zmieni kształt sceny politycznej - mówił były polityk PO.

W Krakowie Jarosław Gowin zorganizował pierwszą ze swoich konwencji regionalnych, które będą organizowane w całej Polsce. Zaprezentował pięć wartości, ważnych dla Polaków, wokół których będzie koncentrował się jego program: praca, rodzina, wolność, tradycja, solidarność. Zaproszeni przez niego mówcy prezentowali swoje osiągnięcia w poszczególnych dziedzinach.

Zainicjował także kampanię społeczną "Godzina dla Polski", która ma skupić ludzi chętnych do pracy dla dobra wspólnego. Na portalu www.1godzina.pl zainteresowani mogą się zarejestrować i zadeklarować, ile czasu mogą poświęcić na taką pracę. Portal będzie służył zgłaszaniu inicjatyw, umożliwiał współpracę i wymianę doświadczeń, będzie też okazją do konsultacji w sprawie inicjatyw ustawodawczych. Pierwsza będzie inicjatywa dotycząca urlopów macierzyńskich dla wszystkich matek, niezależnie czy pracują.

- Dzisiaj rozpoczęliśmy pewną kampanię społeczną - akcję "Godzina dla Polski". Poprzez tę akcję na pewno wyłonimy w całym kraju rzesze nowych liderów, setki, tysiące nowych przyszłych przywódców. I pewnie kiedyś przyjdzie pora na partię polityczną, ale tę partię będą tworzyli nie tylko politycy znani z pierwszych stron gazet i ekranów telewizyjnych" - powiedział Gowin dziennikarzom po konwencji.

Jak podkreślił, "jeżeli ma być nowa jakość w polskiej polityce, to muszą do tego być też nowi ludzie". - I jestem przekonany, że poprzez konwencję w Krakowie i następne w całej Polsce my tych nowych liderów politycznych pokażemy Polakom - podkreślił.

Pytany o termin utworzenia nowej partii powiedział: - Partie polityczne potrzebne są wtedy, kiedy są wybory. Wybory parlamentarne w Polsce są w roku 2015; jeżeli ktoś przyspieszy termin tych wyborów, to oczywiście ja też przyspieszę swoje plany, ale na razie dla mnie ważne jest to, żeby gromadzić wokół siebie ludzi, którzy chcą zmieniać Polskę". Przyznał, że w jego otoczeniu będą pojawiać się politycy. - Ale najpierw akcja społeczna "Godzina dla Polski", potem ruch społeczny, a dopiero potem przyjdzie pora na partię - podkreślił.

Krakowska konwencja zgromadziła bardzo wiele osób, w tym samorządowców z całej Małopolski. - Myślę o tym, co mówią o mnie w Warszawie. Często mówią, że jestem sam, że nikogo wokół mnie nie ma. Czy mówią prawdę? - pytał Gowin na początku konwencji uczestników szczelnie wypełniających salę. - Nie! - odkrzyknęli zebrani. - Teraz usłyszeli - powiedział Gowin. Dodał, że politycy warszawscy tak mówią, "bo od lat siedzą w swoich gabinetach, stracili kontakt z życiem normalnych Polaków, przestali rozumieć Polskę". Zebrani odpowiadali mu brawami.

- Właśnie dlatego potrzebna jest nowa polityka, do tej nowej polityki potrzebni są nowi ludzie, tacy jak wy. Na tej sali jest kilkaset osób. Kolejne setki są poza tą salą, bo już się nie zmieściły. Ale ludzi takich jak my, chcących tworzyć nową politykę, chcących zmieniać Polskę, przywracać Polakom nadzieję na sprawne i uczciwe państwo, są tysiące i dziesiątki tysięcy. Trzeba ich tylko zorganizować. Będziemy organizować energię tych ludzi, ich zapał, ich miłość do Polski, ich przywiązanie do współobywateli - mówił Gowin.

- Dziennikarze pytają mnie i spekulują, kiedy założę własną partię. Przyjdzie taki moment, będzie partia i ta partia zmieni kształt sceny politycznej - mówił Gowin.

Obecny na konwencji były poseł PO John Godson zachęcał zebranych do zaangażowania się. Europoseł Marek Migalski wyjaśniał dziennikarzom, że jego ugrupowanie PJN "z zainteresowaniem patrzy na to, co robi Jarosław Gowin, dlatego że mówi on o tych sprawach, które PJN przez ostatnie dwa lata poruszała". "I byłoby bardzo niezrozumiałe dla wyborców, gdybyśmy tych środowisk nie scalali, gdybyśmy ze sobą nie rozmawiali" - mówił Migalski.

Jarosław Gowin odszedł z PO na początku września. Argumentował, że doszedł do granicy, w której lojalność wobec partii stoi w konflikcie z lojalnością wobec Polaków. Wśród powodów swojego odejścia z PO były minister sprawiedliwości wymienił politykę rządu dotyczącą m.in. OFE. Polityk latem ubiegał się o stanowisko przewodniczącego PO, jednak w wewnętrznych wyborach przegrał z pełniącym tę funkcję Donaldem Tuskiem. Szef rządu otrzymał blisko 80 proc. głosów; Gowin - 20 proc.

Przeczytaj więcej o:  Jarosław Gowin , Partia , polityka

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętą digitalizacją, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rekomenduj artykuł, oddano głosów: 

Komentarze

Dodaj komentarz

Zaloguj lub Połącz przez | Załóż konto

Wypowiadasz się teraz jako niezalogowany

Pozostało znaków: 2500

Sonda: Konflikt ukraiński a Polska?

Czy konsekwencje sytuacji na Ukrainie mogą spowolnić tempo wzrostu gospodarczego Polski?

  E-booki "Rzeczpospolitej"

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Co się od 2013 roku zmieni w przepisach emerytalnych

  Poradnik prawny dla przyszłych emerytów
  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwody, separacje, alimenty

  Rozwód czy separacja to zawsze porażka, często finansowa. Z reguły jednak okazuje się mniejszym złem, niż formalne pozostawanie w związku, którego nie da się utrzymać
  Testamenty, spadki, darowizny

  Testamenty, spadki, darowizny

  Poradnik o regułach dziedziczenia oraz praktyczne wskazówki dotyczące sporządzania testamentu
  Brak kategorii do wyświetlenia.
  Tu nas znajdziesz: DO GÓRY
  Zamknij

  Przeczytaj też: >>

  Graś tłumaczy wysokie koszty spotu: Krótki termin, różne wersje

  Sekretarz generalny PO Paweł Graś nie jest zdziwiony, że produkcja i emisja spotu na 10 lat w Unii Europejskiej kosztowała 7 mln zł. - Jestem sknerą, nigdy bym tego nie zrobił – komentuje były prezydent Lech Wałęsa >>
  common