Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Polityka

Nowa partia Gowina

Jarosław Gowin ogłasza w Sejmie swe rozstanie z PO. Jak ustaliła „Rz”, w nowej formacji ma być liderem
PAP, Bartłomiej Zborowski Bartłomiej Zborowski
Powstaje konserwatywna partia popierajšca interesy przedsiębiorców, wolny rynek i rodzinę. Zakładajš jš były minister sprawiedliwoœci z PO oraz Przemysław Wipler i Paweł Kowal.
Jarosław Gowin, twarz konserwatystów z Platformy Obywatelskiej, odszedł wczoraj z partii. To poczštek jego nowej politycznej drogi. Jak ustaliła „Rz", w ostatni pištek były minister sprawiedliwoœci porozumiał się z liderem Stowarzyszenia Republikanie Przemysławem Wiplerem oraz liderem ugrupowania Polska Jest Najważniejsza Pawłem Kowalem w sprawie powołania nowej formacji politycznej. Chcš je budować opierajšc się na takich wartoœciach jak gospodarka, rodzina i tradycja. Zarówno Wipler, jak i Kowal uznali przywództwo Gowina w nowym projekcie. Wszyscy doszli też do wniosku, że nie powinien dać się wyrzucić z PO, ale odejœć sam, bo jest to lepsze wizerunkowo. Ponadto zapadły ustalenia, że PJN się rozwišże i wejdzie do nowego ugrupowania, które będzie miało zupełnie nowy szyld.
Jak ustaliliœmy, „cichš współpracę" w nowym projekcie zadeklarowała jedna z organizacji zrzeszajšcych przedsiębiorców. Jest to o tyle ważne, że wszyscy politycy nowego ugrupowania reprezentujš liberalne podejœcie do gospodarki i zdecydowanie opowiadajš się za wspieraniem biznesu. Gowin ostro krytykuje premiera Donalda Tuska za plany rzšdu wobec OFE, Wipler odszedł z PiS w proteœcie przeciwko przechylaniu się tej partii na lewš stronę. Także Kowal ma wolnorynkowe i sprzyjajšce przedsiębiorcom poglšdy. Wipler, podobnie jak Gowin, nie chciał komentować naszych informacji, ale w Sejmie deklarował, że jest otwarty na współpracę z Gowinem. W podobnym duchu wypowiadał się Kowal. – Dzisiaj trzeba ludziom dać nadzieję, zrobić dobry wolnorynkowy program – mówił w TVN 24. Wojciech Jabłoński, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego, nie wróży jednak nowej formacji sukcesów. – Wstawienie do jednego pokoju kilku prawicowych kanap nie znaczy, że pokój będzie zapełniony – mówi. – Elektoraty partii politycznych nigdy się nie sumujš. To będzie kolejna wersja PJN cierpišca na nadmiar liderów, co zwykle prowadzi do waœni. W sondażach PJN i Republikanie Wiplera majš niewielkie poparcie. Ilu sympatyków przycišgnie były minister i jakš reprezentację w Sejmie będzie miała nowa formacja, to się dopiero okaże. Na razie posłów, o których wiadomo, że do niej przystšpiš, wystarczy na założenie koła. Do tego bowiem potrzeba ich trzech – oprócz Gowina i Wiplera będzie to John Godson. Jarosław Gowin tłumaczył wczoraj, że odchodzi z PO, bo doszedł „do granicy, za którš lojalnoœć wobec partii stoi w konflikcie z lojalnoœciš wobec Polaków". Plany rzšdu wobec OFE według niego nie oznaczajš „nic innego, jak znacjonalizowanie prywatnych oszczędnoœci". – To cios w polskš gospodarkę, w emerytury Polaków – podkreœlił. Posłowie PO bagatelizowali odejœcie Gowina z partii. – Dla mnie nic się nie stało – mówił w Sejmie Andrzej Biernat. Odejœcie byłego ministra oznacza, że rzšdzšca koalicja PO-PSL ma w Sejmie formalnie już tylko jeden głos przewagi nad opozycjš. Co z koalicjš po odejœciu Gowina?
ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL