Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Kserokopiarkom nie można ufać

Fotorzepa, RP Radek Pasterski
Czy to możliwe, aby maszyny same zmieniały liczby na kopiowanychfakturach i rysunkach technicznych? Niezwykłš wadę biurowych kombajnówXeroxa odkrył niemiecki inżynier.
To jeden z tych przypadków, gdy kopia naprawdę różni się od oryginału. I to poważnie. David Kriesel przekonał się o tym, gdy odkrył, że na jednym z jego planów wymiary pokoju zmniejszyły się z 21,11 m do 14,13 m. W kolejnych testach urzšdzeń Xerox WorkCentre 7535 i 7556 wyszło na jaw, że maszyny szczególnie chętnie zamieniały liczbę 6 w 8 i odwrotnie. Pomyłki na kopiach dotyczyły też innych znaków. Według Kriesela takie podstawienia cyfr mogš występować we wszystkich dokumentach, jakich miliony kopiuje się w biurach na całym œwiecie: faktur, zestawień płac, planów konstrukcyjnych w biurach architektów, czy wyników badań krwi w szpitalach. Szokujšce jest to, że Xerox nie podjšł dotšd żadnej próby usunięcia usterki. Jak podaje na swoim blogu niemiecki specjalista, tę samš wadę ma stare oprogramowanie kopiarki, jak i najnowsze, zainstalowane przez techników firmy sprzedajšcej maszyny. Kriesel twierdzi, a jego podejrzenia potwierdza m.in. sieć BBC, że przyczynš problemów jest algorytm o nazwie JBIG2 wykorzystywany w urzšdzeniach Xeroxa do kompresji obrazu. Aby zmniejszyć rozmiar pamięci niezbędnej do zapisania kopiowanego obrazu dokonuje on subtelnej manipulacji — traktuje „podobne" fragmenty obrazu jako „te same". W zwišzku z tym może podstawić zapisany w pamięci element (z reguły niezbyt dużej powierzchni) zamiast nowego, skanowanego, który wyglšda „podobnie". A że 6 może być podobna do 8, albo ramka z wymiarami mieszkania wyglšda prawie tak samo jak ramka z wymiarami innego, to już nie jest zmartwieniem programistów.
Zapytany przez sieć BBC prawnik Niri Shan z kancelarii Taylor Wessing uważa, że takie błędy rodzš poważne i niespotykane konsekwencje. — Osoba dostarczajšca konkretne liczby i dane jest za to odpowiedzialna. Ale w tym przypadku może się zwrócić do producenta kopiarek i powiedzieć: przecież to wasza wina. BBC informuje również, że od czasu pojawienia się informacji o błędach w kopiach wykonywanych przez urzšdzenia Xeroxa, zgłaszajš się użytkownicy innych urzšdzeń z tym samym problemem. Więcej na temat kopii niebędšcych kopiami na stronie Davida Kriesela.
ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL