Nieruchomości

Mandat za dymek z papierosa na balkonie

Choć przepisy nic nie mówią o paleniu tytoniu albo grillowaniu na balkonie, to regulamin wspólnoty, a nawet sąd mogą zakazać takich praktyk.
Mam sąsiada, który pali papierosy na balkonie. Nie przeszkadzało mi to zimą, bo nie otwierałem wtedy zbyt często okien, ale teraz to prawdziwa katorga – pisze czytelnik z Krakowa. Dodaje, że sam nie pali i nie chce, by truto jego i jego dzieci. – Prośby nie pomagają. Co mówią na ten temat przepisy? – pyta.
– Nie można ani w swoim mieszkaniu, ani na balkonie robić wszystkiego, co się chce – twierdzi adwokat Rafał Dębowski. Dotyczy to również palenia papierosów czy grillowania. Oczywiście najlepiej, gdy z sąsiadem można polubownie załatwić problem, ale jeśli się nie da, można sięgnąć po argumenty prawne.
Większość spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych wprowadza w tym zakresie zakazy w swoich regulaminach. Wśród nich jest m.in. spółdzielnia mieszkaniowa „Nowe Miasto" w Rzeszowie. – Zmiany w regulaminie wprowadziliśmy przed kilku laty na prośbę mieszkańców – mówi Kazimierz Bajowski, prezes „Nowego Miasta". – Regulamin przekazaliśmy na posterunek policji, który znajduje się na naszym osiedlu. Jeśli więc dym z balkonu sąsiada nadal przeszkadza, można wezwać policję lub straż miejską. Traktują one np. grillujących jak osoby zakłócające porządek. Tego rodzaju interwencje kończą się najczęściej pouczeniem i nakazem ugaszenia paleniska, choć zdarza się też wręczenie mandatu (maksymalnie 500 zł). – Osoby narażone na znoszenie dymu od sąsiadów mogą też skorzystać z art. 144 kodeksu cywilnego – dodaje mec. Dębowski. Zgodnie z nim właściciel nieruchomości powinien podczas wykonywania swego prawa powstrzymywać się od działań, które zakłócałyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych. Częste rozpalanie grilla w okresie letnim lub palenie papierosów może być uznane za działanie zakłócające korzystanie z sąsiedniego mieszkania. Pozwala to wystąpić do sądu z powództwem o zakazanie takiego zachowania. masz pytanie, wyślij e-mail do autorki r.krupa@rp.pl

Palisz papierosy lub robisz grilla na balkonie? Możesz dostać nawet 500 zł mandatu!

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL