Podręczniki szkolne do ścisłej kontroli

aktualizacja: 10.05.2013, 01:22
Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

1 września ma ruszyć kompleksowa kontrola działalności szkół pod kątem wyboru przez nie podręczników. To efekt publikacji „Rz”.

Taką deklarację złożyła wczoraj wiceminister edukacji Joanna Berdzik podczas posiedzenia sejmowej komisji zajmującej się jakością kształcenia.
Posiedzenie komisji miało związek z kontrowersyjnymi praktykami wydawców, którzy w zamian za prezenty wymuszali na dyrektorach szkół wybór ich książek. Takie działania są niezgodne z prawem oświatowym.
Działalność wydawców podręczników prześwietliła fundacja Europejska Inicjatywa Obywatelska – Polska bez Korupcji, która zebrała ponad tysiąc umów potwierdzających taki proceder. Wczoraj jej prezes Mateusz Górowski mówił, że ma sygnały świadczące o tym, że nauczycielom oraz dyrektorom szkół w zamian za określony wybór wydawcy fundowali także zagraniczne wyjazdy turystyczne.
Wczoraj „Rz" ujawniła  wewnętrzną korespondencję szefa Sekcji Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki Piotra Marciszuka z wydawcami, który napisał m.in., że tego typu umowy zawierane przez wydawców ze szkołami są dowodem nieuczciwej konkurencji i narzucają określone wybory wbrew prawu. Marciszuk w tym kontekście pisał także o „podręcznikach przekupujących szkoły".
Rynek szkolnych podręczników jest wart około 1 mld zł.  Działalności wydawców przyglądają się śledczy, a działania dyrektorów badają kuratorzy oświaty.
Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE