W systemie eWUŚ wiele dzieci i studentów wyświetla się na czerwono

aktualizacja: 20.04.2013, 09:18
W systemie eWUŚ wiele dzieci wyświetla się na czerwono
W systemie eWUŚ wiele dzieci wyświetla się na czerwono
Foto: Fotorzepa, Piotr Nowak now Piotr Nowak

Rodzice zgłaszają uczniów i studentów do ubezpieczenia,
a ci nawet po skończeniu nauki mogą się przez kilka miesięcy leczyć bezpłatnie

Pani Ania rozchorowała się i poszła do przychodni rodzinnej. Jest studentką, pokazała legitymację u lekarza, ale ten zażądał od niej zapłaty za usługę. Tłumaczył, że w eWUŚ „zapaliła się" na czerwono.

Pani Ania nie musi płacić za leczenie, jeśli jest pewna, że rodzice zgłosili ją do ubezpieczenia. Może to oświadczyć na piśmie. Od stycznia 2013 r. działa system eWUŚ. Dzięki niemu lekarz czy pielęgniarka za pomocą numeru PESEL pacjenta mogą online sprawdzić jego ubezpieczenie, a ten nie musi już ze sobą nosić dokumentów potwierdzających, np. RMUA.

Czerwony PESEL

Zielone światełko przy numerze PESEL pacjenta oznacza, że jest ubezpieczony. Problem pojawia się, gdy zapali się czerwone, które sugeruje brak płacenia składki zdrowotnej. Wówczas pacjent owszem, ma prawo skorzystać z pomocy lekarza, ale tylko jeśli jest przekonany, że płaci za ubezpieczenie i oświadczy to na piśmie. Czerwona lampka powinna być także sygnałem dla chorego, aby sprawdzić, czy ma wszystko w porządku w dokumentach. Z relacji lekarzy rodzinnych wynika, że w systemie bardzo dużo dzieci wyświetla się na czerwono. Nie oznacza to jednak, że nie są ubezpieczone. Zgodnie z ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej młody człowiek do ukończenia 18. roku życia ma prawo leczyć się bezpłatnie. Przepisy zobowiązują jednocześnie rodziców, by zgłosili dziecko do ubezpieczenia. Jeśli rodzic prowadzi działalność gospodarczą, powinien zrobić to na specjalnym formularzu kierowanym do ZUS. Gdy pracuje na etacie, musi poprosić pracodawcę, by zgłosił członka rodziny do ZUS.Podobnie rzecz się ma ze studentami. Gdy młody człowiek uczy się i nie ukończył jeszcze 26 lat, ma prawo do bezpłatnych usług medycznych. Rodzic jednak również musi go zgłosić do ubezpieczenia.

Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE