Krytyczne media amerykańskie: outsider Donald Trump

Przez lata USA ustalały agendę spotkań przywódców największych gospodarek świata. Teraz stały się destabilizującą siłą szczytu.

Aktualizacja: 10.07.2017 06:17 Publikacja: 09.07.2017 19:21

Krytyczne media amerykańskie: outsider Donald Trump

Foto: AFP

Korespondencja z Nowego Jorku

Tak o tegorocznym szczycie G20 pisze wiele gazet głównego nurtu w Stanach Zjednoczonych. „Gdy w piątek prezydent Donald Trump spotkał się z 19 przywódcami grupy G20, czuło się przepaść między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata w większości poruszanych tematów, od handlu po zmiany klimatyczne" - pisze „New York Times".

„Poprzedni amerykańscy prezydenci chcieli szerzyć dobrobyt na świecie przez wolny rynek i międzynarodową współpracę. Prezydent Trump przedstawił się jako nacjonalista, unilateralista i protekcjonista" – dodaje nowojorski dziennik.

To, co jest przez zachodnią Europę odbierane jako izolacjonizm, to polityka Donalda Trumpa stawiająca Amerykę na pierwszym miejscu. U jej podstaw leży wycofywanie Stanów Zjednoczonych z międzynarodowych umów, takich jak północnoamerykańska NAFTA, transpacyficzne TTP czy klimatyczne porozumienia paryskie. Zdaniem Trumpa nie służą one ich gospodarce, jednym zaś z sektorów, który najbardziej ucierpiał na globalizacji, jest przemysł stalowy.

Biały Dom za sukces uznał obietnice, które Trump usłyszał w Hamburgu, dotyczące zmiany polityki produkcji stali na świecie. Prezydent wcześniej zagroził, że rozważa wprowadzenie nowych taryf na import stali do USA, a to z kolei mogłoby doprowadzić do globalnej wojny handlowej i ograniczenia rozwoju gospodarczego na świecie. Stąd przywódcy uczestniczący w G20 obiecali przystać na sugestie Waszyngtonu.

Jak uważa „Washington Post", osoba Donalda Trumpa działała tak polaryzująco w trakcie szczytu, że w ciągu dwóch dni rozmów przywódcom trudno było dojść do porozumienia w kluczowych kwestiach, takich jak handel międzynarodowy i kwestie klimatyczne. „Zaczęli się obawiać, iż międzynarodowe szczyty mogą nie zdawać egzaminu w erze Trumpa" – czytamy w „WP".

Sam Trump natomiast opuścił Europę zadowolony ze spotkań w Polsce i Niemczech – donosi „New York Times", tłumacząc, że prezydent w Europie odetchnął od napięcia, jakie towarzyszy mu w Waszyngtonie, i wrócił z nadzieją, że jego konserwatywna polityka może znaleźć w Europie posłuch.

W kraju czeka go m.in. dalszy ciąg dochodzenia w sprawie domniemanych związków ludzi z jego otoczenia z Rosją oraz perspektywa tego, że mocno podzielony Senat nie będzie w stanie odwołać Obamacare. „Ale zawsze będzie mógł pomyśleć o Warszawie. Z perspektywy prezydenta to najlepszy punkt jego europejskiej wizyty oraz jeden z najbardziej satysfakcjonujących momentów jego młodej prezydentury, podczas którego przemówił do tłumu, który podziela jego nacjonalistyczne poglądy" – pisze „NYT".

Innym ważnym dla Trumpa momentem było spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. „Putin został potraktowany z szacunkiem oraz powagą, których od dawna oczekiwał jako światowy partner Waszyngtonu" – pisze nowojorski dziennik, określając rozmowę prezydentów jako punkt zwrotny w amerykańsko-rosyjskich relacjach. W ponaddwugodzinnym spotkaniu Amerykę oprócz Trumpa reprezentował jego sekretarz stanu Rex Tillerson. Nie ma zatem bezstronnych osób, które mogą potwierdzić sprzeczne doniesienia na nurtujący Amerykanów temat: czy Trump zaakceptował zaprzeczenie Putina co do rosyjskiej ingerencji w amerykańskie wybory czy nie.

„Ta wizyta dała Ameryce wyraźny obraz prezydenckiej filozofii polityki zagranicznej, którą opiera na dalekosiężnym założeniu odbudowania wspaniałości Ameryki na arenie międzynarodowej" – podsumował Jason Miller, doradca Trumpa z czasów kampanii wyborczej.

Korespondencja z Nowego Jorku

Tak o tegorocznym szczycie G20 pisze wiele gazet głównego nurtu w Stanach Zjednoczonych. „Gdy w piątek prezydent Donald Trump spotkał się z 19 przywódcami grupy G20, czuło się przepaść między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata w większości poruszanych tematów, od handlu po zmiany klimatyczne" - pisze „New York Times".

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 785
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 784
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779