Biznes

#RZECZoBIZNESIE: Rafał Han: Lepsze życie dzięki LED-om

tv.rp.pl
Oświetlenie ledowe to bardzo młoda dziedzina, ale rozwija się niesamowicie dynamicznie – mówi Rafał Han, prezes Silvair, gość programu Marcina Piaseckiego.

Gość tłumaczył, że Silvair m.in. zajmuje się tworzeniem nowego otwartego standardu na potrzeby internetu rzeczy. - Dzięki niemu wszystkie przedmioty w internecie rzeczy będą mogły się ze sobą komunikować. W organizacji Bluetooth szefujemy grupie, która ma zadanie zbudowanie otwartego standardu Bluetooth Mesh – mówił.

- W przypadku branży oświetleniowej mamy własną, wierzę, że najlepszą implementację na świecie w zakresie oprogramowania. Pracujemy z producentami oświetlenia, żeby takie oprogramowanie w ich urządzeniach zainstalować – kontynuował.

- Trzecia rzecz, którą się zajmujemy to pomagamy instalatorom, tworzymy cały proces instalacji tego typu sieci oraz jesteśmy w stanie zbierać te dane i agregować je w chmurze – dodał.

Podkreślił, że rewolucja w oświetleniu jest po to, żeby żyło nam się lepiej.

Han przyznał, że oświetlenie ledowe to bardzo młoda dziedzina, ale rozwija się niesamowicie dynamicznie. - W 2015 r. na świecie zostało sprzedanych 1,5 mld lamp ledowych. W 2020-21 r. przewiduje się, że będzie sprzedanych 4,5 mld już tych lamp – prognozował.

- Dzięki ledom mamy lampy, które dłużej nam służą. Zwykłe żarówki 10-15 proc. energii zużywały na światło, reszta to była energia cieplna. Tamte lampy wymienialiśmy co 3-4 lata. Oświetlenie ledowe ma żywotność 10-15 lat – dodał.

Gość podkreślił, że dzięki internetowi rzeczy możemy w oświetleniu ledowym zyskać o wiele więcej.

- Np. dzięki sensorom światło przy oknie, gdzie mamy pełne słońce będzie świecić ciemniej, a w ciemnym rogu jaśniej. Siedząc samotnie w biurze wieczorem, światło będzie się paliło tylko w naszej strefie – tłumaczył.

- Dzisiaj spędzamy 90 proc. czasu w budynkach zamkniętych. Dzięki nurtowi human centric light dostosujemy sztuczne światło do naturalnego cyklu – mówił Han.

Tłumaczył, że na infrastrukturze światła możemy budować np. beacony. - Idąc do muzeum, stojąc przed dziełem sztuki, chcemy dowiedzieć się o nim więcej. Nad tym dziełem jest lampa, które je oświetla. Ta lampa jest w stanie komunikować się z naszym telefonem, dzięki temu wyświetlimy sobie rozszerzone informacje na temat tego dzieła sztuki – wyjaśnił.

Han przyznał, że można już badać w jaki sposób ludzie poruszają się po obiektach, biurach, centrach handlowych i dostosowywać te obiekty do naturalnego sposobu przemieszczania się ludzi.

Zaznaczył, że średnia cena oświetlenia ledowego spada. - Inne rozwiązania będą droższe, natomiast wartość jaką dają jest zdecydowanie większa, niż samo źródło światła – ocenił.

Han zaznaczył, że Silvair działa głównie na rynku amerykańskim. - W Europie działamy na rynku brytyjskim i niemieckim. Mamy też kilka projektów w Australii. Zainteresowanie jest gigantyczne – podsumował.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL