IPN udostępnił dokumenty TW "Bolka"

W czytelni IPN w Warszawie udostępniono pierwszy pakiet dokumentów dotyczących TW "Bolka", znalezionych w domu gen. Czesława Kiszczaka. O zezwolenie na wgląd do tych dokumentów trzeba wystąpić do IPN.

Aktualizacja: 22.02.2016 13:49 Publikacja: 22.02.2016 06:10

Foto: PAP/Jacek Turczyk

Doniesienia z teczki pracy TW "Bolek" od 4 stycznia 1971 do 18 lutego 1976 r.

Pierwszy pakiet dokumentów został udostępniony w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej w Warszawie, od środy wgląd do nich będzie możliwy w oddziałach i delegaturach IPN.

Teczka "Bolka": w latach 1970-72 "szereg cennych informacji"

Jak poinformował szef IPN Łukasz Kamiński są to papierowe kopie dokumentów. Dziennikarze będą je mogli filmować i fotografować - podaje TVN24.

W materiałach IPN wniosek ws. kandydata na TW

Prezes IPN pytany o pośpiech, z jakim udostępniane są te dokumenty i czy wystarczyło kilkadziesiąt godzin, by stwierdzić ich autentyczność stwierdził, że ponieważ sprawa budzi silne emocje, potrzebne było "sprawne działanie IPN".

Teczka personalna TW "Bolka", która wchodzi w skład tych dokumentów, liczy 183 strony, teczka współpracy - 576.

Jak wcześniej poinformowano w komunikacie na stronie IPN, na Kłobuckiej zostało przygotowanych 10 dodatkowych stanowisk pracy, co oznacza, że materiały będą mogły zostać udostępnione 40 osobom jednocześnie. O kolejności wejścia do biblioteki decyduje godzina przybycia, a praca biblioteki została przedłużona do 21.

O dostęp do dokumentów trzeba złożyć wniosek. "Zgodnie z ustawą dziennikarze muszą w nim podać temat przygotowywanego materiału oraz dołączyć oryginał upoważnienia redakcji albo wydawcy do wystąpienia z wnioskiem" - zastrzega w komunikacie IPN.

 

 

Treść zobowiązania podpisanego: Lech Wałęsa ( za PAP)

"Zobowiązanie

Ja niżej podpisany Wałęsa Lech syn Bolesława i Feliksy urodzony 1943 w Popowie pow. Lipno zobowiązuje się zachować w ścisłej tajemnicy treść przeprowadzonych ze mną rozmów z pracownikami służb bezpieczeństwa.

Jednocześnie zobowiązuję się współpracować ze służbą bezpieczeństwa w wykrywaniu i zwalczaniu wrogów PRL. Informację będę przekazywać na piśmie i będą one polegały na prawdzie.

Fakt współpracy ze służbą bezpieczeństwa zobowiązuję się zachować w ścisłej tajemnicy i nie ujawniać jej nawet przed rodziną.

Przekazywane informacje będę podpisywał psełdonimem "Bolek".

Lech Wałęsa

Bolek"

W materiałach udostępnionych przez IPN znajduje się też notatka prowadzącego oficera - kpt. Edwarda Graczyka, że 21 grudnia 1970 r. dokonał "doraźnego pozyskania Wałęsy".

Doniesienia z teczki pracy TW "Bolek" od 4 stycznia 1971 do 18 lutego 1976 r.

Pierwszy pakiet dokumentów został udostępniony w czytelni IPN przy ul. Kłobuckiej w Warszawie, od środy wgląd do nich będzie możliwy w oddziałach i delegaturach IPN.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej