Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podlasie

Odnowione oddziały okulistyczny oraz urologiczny szpitala im. Rydygiera w Suwałkach czekajš na pacjentów

Wyremontowany i wyposażony w nowy sprzęt oddział okulistyczny w szpitalu w Suwałkach.
materiały prasowe
Trzy oddziały w szpitalach w Suwałkach i Hajnówce zmodernizowano w tym roku dzięki wsparciu województwa. Zyskał też oœrodek rehabilitacji. zyskał w tym roku dwa odnowione oddziały – oraz blok porodowy

Podlasianie leczš się w coraz lepszych warunkach. W tym roku, dzięki wsparciu województwa podlaskiego, nowy sprzęt i oblicze zyskało kilka oddziałów szpitalnych i oœrodek rehabilitacji. Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach zyskał w tym roku dwa odnowione oddziały – okulistyczny i urologiczny, oraz blok porodowy, a jeszcze w tym roku ma się rozpoczšć remont oddziału chirurgii dziecięcej.

Coraz większa zaćma

– Trzeba było remontować, bo warunki, jakie były w poprzednim miejscu, nie przystawały do obecnych czasów. Teraz pacjenci będš mieli odpowiedni standard leczenia, a pracownicy prawidłowy standard pracy – mówił na poczštku grudnia dyrektor suwalskiego szpitala Adam Szałanda podczas uroczystego otwarcia oddziału urologicznego. Powstał kosztem 2,5 mln zł, z których blisko 2 mln pochodziły z budżetu województwa podlaskiego, w pomieszczeniach zwolnionych przez Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, w bezpoœrednim sšsiedztwie bloku operacyjnego. Oprócz nowoczesnych łóżek z wygodnymi materacami i szafkami przyłóżkowymi wyposażono salę zabiegowš oraz zakupiono myjnię dezynfektor. Za pół roku ma powstać przy oddziale sala operacyjna.

Miejsce po dawnym oddziale urologii ma służyć jako pomieszczenie rotacyjne, niezbędne podczas modernizacji kolejnych oddziałów szpitalnych. W tym roku powstał już nowy blok porodowy za 1,6 mln zł i oddział okulistyczny, który składa się z sal chorych mieszczšcych osiem łóżek i sali operacyjnej. Dzięki pomocy władz samorzšdowych i lokalnych oddział został wyposażony w nowoczesny sprzęt, m.in. laser okulistyczny OCT z modułem GDX i HRT, pahymetr, USG, autorefraktokeratometr, mikroskop operacyjny czy biometr optyczny. Na nowy oddział Samorzšd Województwa Podlaskiego przeznaczył blisko 600 tys. zł.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie urzędu marszałkowskiego, szpital podjšł decyzję o uruchomieniu nowego oddziału okulistycznego w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców. Jak pokazujš dane epidemiologiczne i zainteresowanie samych Podlasian, zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest coraz większe i stale roœnie.

O jedno łóżko więcej

Modernizację przejdzie też blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Powiatowego w Hajnówce. W nowoczesny sprzęt doposażone zostanš również trzy inne oddziały: rehabilitacji, chirurgii laparoskopowej i klasycznej, a także chirurgii urazowo-ortopedycznej. 10 mln zł na inwestycję pochodzić będzie z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014–2020.

Hajnowski oddział anestezjologii zyska kolejne, pište łóżko i nowoczesnš aparaturę medycznš, która zastšpi istniejšcš, nieco przestarzałš. Na bloku operacyjnym wymieniony zostanie stół operacyjny, na którym dziœ można operować pacjentów o wadze do 230 kg. Nowy udŸwignie osoby ważšce do 320 kg. Wymiana jest konieczna również z uwagi na wysoki stopień wyeksploatowania stołu – Szpital w Hajnówce należy do placówek, które wykonujš największš liczbę operacji na jeden stół operacyjny.

Wyćwiczš staw skokowy

Podlaskie zainwestowało też w rehabilitację. Oprócz remontu oddziału rehabilitacji szpitala w Hajnówce, który zyska łóżko wielofunkcyjne czy przenoœne, wszechstronne elektrostymulatory, zarzšd województwa podpisał umowę na zakup wartego blisko 207 tys. zł sprzętu rehabilitacyjnego dla pacjentów SP ZOZ Oœrodka Rehabilitacji w Suwałkach. Pacjenci skorzystajš m.in. z nowego wioœlarza i roweru treningowego, elektrycznego łóżka rehabilitacyjnego aparatu do elektrolecznictwa czy urzšdzenia do ćwiczeń stawu skokowego.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki: karolina.kowalska@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL