Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Podlasie

Inwestuj, zarabiaj, odpoczywaj

Dolina Cisów – wieloetapowe osiedle firmy Yuniversal Podlaski w Białymstoku.
materiały prasowe
W Białymstoku inwestorzy kupujš mieszkania dla studentów, w Augustowie – dla turystów.

W całym województwie podlaskim deweloperzy oferujš ok. 2,7 tys. mieszkań na niespełna 60 osiedlach. – To niewiele – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl. – Inwestycje powstajš głównie w Białymstoku, Łomży i Suwałkach. Œrednia cena ofertowa mkw. mieszkania deweloperskiego wynosi niecałe 4,5 tys. zł. To jedna z najniższych cen w kraju – podkreœla. Dla porównania 1 mkw. lokalu w Warszawie jest wyceniany œrednio na 7,7 tys. zł.

Piotr Wasilewski, dyrektor oddziału Freedom Nieruchomoœci Suwałki, potwierdza, że deweloperzy koncentrujš się tylko na dużych miastach regionu. – Sukcesywnie uruchamiajš kolejne etapy osiedli. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się również zabudowa szeregowa – mówi. – Pozostałe miasta: Augustów, Sokółka, Grajewo, Mońki, Kolno, Zambrów czy Bielsk Podlaski, cierpiš na brak nowych mieszkań. Powstajšce tam nieruchomoœci szybko znajdujš nabywców. W Augustowie brakuje terenów inwestycyjnych. Ceny ziemi sš bardzo wysokie.

Dziury w ziemi

Na duże zainteresowanie mieszkaniami na Podlasiu wskazuje Monika Witkowska, dyrektor oddziału agencji Północ Nieruchomoœci w Łomży. – Ostatnie dwa lata upłynęły pod znakiem ożywienia na rynku pierwotnym.

Dobre wyniki sprzedaży motywowały inwestorów do rozpoczynania kolejnych budów – mówi dyrektor. – Zainteresowanie nowymi lokalami było tak duże, że zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i deweloperzy często sprzedawali tzw. dziury w ziemi. Mimo rekordowej sprzedaży ceny od kilku lat sš stabilne – dodaje.

Na Podlasiu osiedla buduje m.in. Yuniversal Podlaski. Hubert Piekut, członek zarzšdu firmy, podkreœla, że deweloperzy prowadzš coraz więcej inwestycji, bo i popyt na mieszkania jest coraz większy. Przy ul. Białostockiej, 12 minut od centrum Białegostoku,  Yuniversal buduje Dolinę Cisów – osiedle składajšce się z oœmiu etapów. Rozległe tereny zielone, widok na dolinę rzeki Supraœl, boisko do siatkówki – tym między innymi kusi deweloper. Cena 1 mkw. mieszkania, do którego jest przypisana darmowa komórka lokatorska, to ok. 4 tys. zł. Z kolei na osiedlu Rekreacyjnym przy ul. Wiadukt ceny lokali wahajš się od 4,4 do 4,7 tys. zł za mkw.

Mieszkania w Białymstoku oferuje też Jaz-Bud. – Buduje się tu bardzo dużo, podobnie jak w innych miastach wojewódzkich. Powstajš głównie mieszkania z segmentu popularnego, choć trafiajš się inwestycje o podwyższonym standardzie – opisuje rynek Dariusz Jaszczuk z firmy Jaz-Bud. – Tych ostatnich jest nie więcej niż 10–20 proc. Najtańsze mieszkania w Białymstoku sš wyceniane na 4–4,5 tys. zł za mkw., najdroższe – na 5,5– 6 tys. zł. Jaz-Bud sprzedaje lokale na osiedlu Nowe Bojary przy ul. Łškowej. Ceny mkw. zaczynajš się od 4,5 tys. zł.

Dobrze trzyma się także rynek wtórny. – W Łomży najwięcej transakcji notujemy w segmencie mieszkań z wielkiej płyty – mówi Monika Witkowska. – Takich lokali jest po prostu najwięcej w ofercie – tłumaczy. – Łomżanie niechętnie sprzedajš nowoczeœnie wykończone mieszkania z lat 2014–2017, a popyt na takie nieruchomoœci jest duży – zauważa. Ceny 1 mkw. mieszkań z wielkiej płyty wahajš się od 2,2 do 3,2 tys. zł. Na 1 mkw. mieszkania w blokach z lat 60. w centrum wystarczy 1,8–2,5 tys. zł. Lokale z lat 90. osišgajš ceny 3–3,7 tys. zł, a te z lat 2008 –2016 – 4–4,5 tys. zł za mkw.

Dla inwestora

O wzroœcie zainteresowania rynkiem wtórnym mówi też Piotr Szarkowski, doradca w agencji Północ Nieruchomoœci. – Na lokale z drugiej ręki decyduje się pokolenie wyżu demograficznego z przełomu lat 70 i 80. – opowiada. – Zakładajšcy rodziny młodzi ludzie chętnie kupujš trzypokojowe mieszkania w miejscach, gdzie sš żłobki, przedszkola, szkoły.

Piotr Szarkowski zwraca też uwagę na klientów z zagranicy, m.in. ze Wschodu. – Dużo osób stawia na Podlasie jako na region wschodzšcy, gdzie warto pracować i mieszkać – mówi. – Na tym rynku bardzo dobrze radzš sobie osoby, które kupujš mieszkania w stanie deweloperskim, a po wykończeniu sprzedajš.

Jarosław Jędrzyński, pytany, czy warto zainwestować w mieszkanie w tej częœci kraju, ocenia, że taka inwestycja ma głębszy sens w Białymstoku, a to ze względu na akademicki charakter miasta. – Na kilkunastu cenionych uczelniach studiuje ok. 50 tys. osób, co plasuje miasto na pozycji jednego z większych oœrodków akademickich w Polsce. A studenci muszš przecież gdzieœ mieszkać – mówi.

Także Piotr Wasilewski zwraca uwagę na duże zapotrzebowanie na mieszkania studenckie. – Pojawia się coraz więcej inwestorów chcšcych ulokować oszczędnoœci na rynku nieruchomoœci – opowiada. – Posiadanie drugiego mieszkania lub nawet kilku lokali daje często większy zysk niż inwestycja w instrumenty finansowe. Ceny mieszkań na Podlasiu sš znacznie niższe niż np. w Warszawie czy w Trójmieœcie, a najemcy – bardziej stabilni – ocenia. Dodaje, że w miejscowoœciach turystycznych, takich jak Augustów, powstajš także inwestycje komercyjne. – Można kupić apartament wypoczynkowy i oddać go w zarzšd i najem w myœl zasady: inwestuj – zarabiaj – odpoczywaj – mówi Piotr Wasilewski. Inwestorom, którzy myœlš o mieszkaniu wyłšcznie jako o inwestycji majšcej przynosić dochód, radzi wybierać kawalerki. – Popyt na małe mieszkania służšce za sypialnię dla singla jest bardzo duży. Wiele młodych małżeństw również zaczyna od mniejszego lokalu – wyjaœnia.

masz pytanie, wyœlij e-mail do autorki: a.gawronska@rp.pl

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL